1 Mayıs Coşkuyla Kutlandı

1 MAYIS COŞKUYLA KUTLANDI

 

1 Mayıs İşçi Sınıfının birlik, mücadele ve dayanışma günü tüm yurtta coşkuyla kutlandı. Sendikamız 1 Mayıs’ta alanlara çıkan yüzbinlerce işçi kıdem tazminatının gaspına, krizin faturasının emekçilere yıkılmasına, vergi adaletsizliğine, eşitlik, özgürlük ve demokrasi taleplerinin alanlardan haykırdı.

 

Sendikamızın genel merkezi önünde kutlamalara başlayan üyelerimiz davul zurna eşliğine halaylar çekti ve Tuzla’dan otobüslerle konfederasyonumuz Türk-İş tarafından tertiplenen Kocaeli’nde miting alanına doğru yola çıktı. Miting alanına kıdem hakkımız engellenemez sloganlarıyla giren üyelerimiz alanda da halaylar ve sloganlar eşliğine kutlamalara devam ederek anti demokratik uygulamalara karşı tepkisini gösterdi.

 

Miting konuşmaları başlamadan önce saygı duruşu yapıldı ve istiklal marşı okundu. Metal işçilerinin oluşturduğu müzik grubu işçi şarkıları ve türküler söyledi. Daha sonra folklor ekibi yöresel halk oyunları ile alana renk kattı. Miting ilk konuşmayı Türk-İş Genel Teşkilat Sekreteri Eyüp Alemdar sonrasında ise Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak yaptı. Alemdar ve Kavlak yaptığı konuşmalarında krizin faturasının emekçilere ödetilmeye çalışıldığını, kıdem tazminatının gaspına karşı olduklarını belirtti.

 

Ergün Atalay ise kıdem tazminatının bir çok farklı yönü olduğuna dikkat çekerek, bunun işçilerin iş güvencesi, düğün parası, emeklilik ikramiyesi anlamına geldiğini, fon tartışmaların geçmişteki kötü örnekler nedeniyle karşı durulmasın gerektiğin, bugünkü mevcut halinden nokta kadar dahi olsa geriye gidilemeyeceğini ancak kıdemden tazminatı hakkından yararlanamayanlarla ilgili yapılacak düzenlemelere katkı sunmaya hazır olduklarını, emekçilerin aldıkları ücretlerin vergiler nedeniyle yıl içinde azaldığını ve işçinin eline daha az para geçtiğini belirtti.

 

Atalay, kıdem tazminatının işçilerin son kalesi olduğunu ve kıdem tazminatı tartışmaları nedeniyle işçilerin işyerlerinde huzursuz olduğunu ve morallerini bozulduğunu belirterek işçi tarafının onay vermeyeceği kıdem tazminatı düzenlemesinin yapılamayacağını belirtti.

 

 

 

 

İzmir

İzmir Şubemize bağlı üyelerimi Çiğli Belediyesi önünde toplanarak daha buradan İzmir’de 1 Mayıs kutlamalarının alanı olan Gündoğdu Meydanı’na hareket etti. İzmir Şubemiz de taşıdığı “Bak Burası Çok Önemli, Sakın Ha! Kıdem Tazminatına Dokunma” yazılı renkli bir pankartla alanda yerini aldı.

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!