10 İŞÇİYİ DAHA YAŞAMDAN KOPARANLAR HESABINI VERİN!

10 İŞÇİ KARDEŞİMİZİ DAHA YAŞAMDAN KOPARANLAR,

HESABINI VERİN!

 

Geçtiğimiz gün Mecidiyeköy’de yaşanan iş cinayeti 10 işçi kardeşimizin nasıl göz göre göre yaşamdan koparıldığını bir kez daha gösterdi. Palazlanan inşaat sektörünün arkasında bıraktığı cinayet tablosu ise her geçen gün katlanarak devam ediyor. Yapımı devam eden inşaatlarda ve Torun Tower vb projelerde çalışan işçilerin de hala hayatta olmalarının bir mucize olduğunu bir kez daha gördük. Şaşalı projelerde insan hayatına ne kadar önem verildiği ise bir kez daha gözler önünde.

 

Kamuoyuna büyük projeler olarak tanıtılan 3.köprü, Hes’ler, Torun Tower vb kamuoyuna tanıtılan şaşalı projeler ülkemizin her tarafını birer iş cinayeti alanı ve toplu mezar haline dönüştürdü. Her mega ve kentsel dönüşüm projesi insan hayatı pahasına nasıl hayata geçiriliyor hep birlikte tanık olurken, her iş cinayeti ekmek parası uğruna işçilerin ölümü dahi göze alarak nasıl çalıştıklarını bir kez daha gösteriyor. Asansör enkazından ise denetimsizlik, sorumsuzluk, taşeron çalışma, çalışma kurallarına aykırı olan ne varsa hepsi ortaya çıktı.

 

  10 işçi kardeşimizin acısını henüz yaşarken, olayın perde arkasında yaşananların bir bir ortaya çıkması ise acımızı bir kez daha öfkeye dönüştürdü. Soma’da 301 işçi kardeşimizin kaybı henüz çok tazeyken yeni iş cinayetlerinin önlenememesi, denetimlerin göstermelik olmaktan başka bir anlam ifade etmediğini açıkça ortaya koyuyor.

 

SOMA’nın hesabı sorulsaydı, bu iş cinayeti engellenebilirdi.

 

Soma’da 301 işçinin ölümünün hala hesabının verilmemesi, failleri belli olan iş cinayetlerinin örtbas edilmeye çalışılması, bir kaç kişiyi sorumlu ilan edip, şirket sahiplerinin korunması, iş cinayetlerini kader, sektörel vaka olarak değerlendirilmesi gibi alışılagelen her türlü yorumu, açıklamayı ve değerlendirmeyi reddediyoruz. Sorumluluğu ve ihmali olan herkesin başta işveren olmak üzere hesap vermesini istiyoruz.

 

301 Soma maden işçisinin ölümünden sorumlu olanların ellerini kollarını sallayarak dolaşması inşaat firmasının sahibini yeterince cesaret vermiş olacak ki, kamuoyuna pişkince açıklamalar yapabiliyor. Biz bu tabloyu daha önce Soma’da ve pek çok yerde yaşadık. Bu projelerin insan hayatını hiçe sayma pahasına, her türlü hileyle, her türlü hukuksuzlukla, her türlü gözü dönmüşlükle nasıl oluyor da devam edebiliyor olduğuna hayretle bakıyoruz.

 

Ölen 10 işçi kardeşimizin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyor ve acılarını paylaşıyoruz. 10 işçi kardeşimiz geri gelmeyecek ancak bu iş cinayetinin örtbas edilmeden ve bir an önce sorumluların ortaya çıkarılarak hak ettikleri cezayı bulmalarını, iş cinayetlerinin önüne geçecek her türlü önlemin başta Hükümet ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ivedilikle alınmasını istiyoruz.

 

DERİTEKS SENDİKASI

YÖNETİM KURULU

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!