8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Deriteks Sendikası Kadın Komisyonu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü, alacaklarının ödenmesi için CPS Pressform önünde günlerdir mücadele eden, kadın işçilerin de ön planda saf tuttuğu direniş alanında kutlandı.

 

 

Direniş alanına genel başkanımız Musa Servi, genel teşkilat sekreterimiz Ayhan Yanılmaz, Tuzla Şube Başkanı Hikmet Numanoğlu, şube sekreteri Pembe Maden ve genel merkez uzman ve yöneticileri da katıldı.

 

Direniş alanına Tuzla Şubemize bağlı örgütlü işyerlerinden kadınlar Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yazılı pankartın arkasında yürüyüş yaparak sloganlar eşliğinde geldi. Tuzla şubemize bağlı örgütlü işyerleri; ETF Tekstil, Ismaco Tekstil, Finitek Deri, Berkem Kürk, Prima Deri, May Deri, Aka Deri’den kadınlar CPS işçilerine ve direnen kadınlara güç verdi.

 

Sendikamızın Tuzla Şube Sekreteri Pembe Maden'in açılış konuşmasını yaparak 8 Mart'ın anlam ve önemine değindi. Pembe Maden erkek egemen sisteme karşı kadınların örgütlü mücadelede yer alması gerektiğini belirtti.

 

Daha sonra sözü CPS direnişçileri adına üyemiz Emine Can aldı. Emine Can CPS'de yaşadıkları sorunları ve dört yıl süren sendikalaşma mücadelelerine değinerek bu mücadelenin toplu iş sözleşmesi kazanımıyla sonuçlandığını ama işverenler arasında yaşanan uyuşmazlıklar nedeni ile haklarını kaybetmemek için yeniden yaşadıkları sorunların çözümü için mücadele etmek zorunda bırakıldıklarını ve kadın dayanışmasının bu mücadelenin kazanılmasında önemli olduğuna değindi.

 

Daha sonrasında Kadın Komisyonu adına üyemiz Yıldız Yıldız söz alarak 8 Mart'ta kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinde yaşanana artışa ile birlikte Covid 19 salgınından iş ve okul hayatlarının evlere taşınması ile karşılıksız bakım emeği ve ev işi yükünün artması ile en çok kadınların etkilendiğine değinerek Deriteks Sendikası Kadın Komisyonu olarak Güvenceli ve sendikalı bir iş şiddetsiz bir yaşam, eşdeğerde işe eşit ücret, örgütlenme hakkının güvence altına alınmasını, sendikal örgütlenme önündeki engellerin ve yasakların kaldırılmasını, şiddetten, tacizden, mobbingden arındırılmış işyerleri gibi 8 Mart taleplerini dile getirdi. 

 

Etkinlikte kadın üyelerimize karanfil verilerek, 8 Mart bildirisi dağıtımı yapıldı. 8 Mart etkinliği çekilen halaylarla sona erdi.

 

 

 

İzmir;

 

Sendikamızın İzmir Şubesine bağlı Akar Tekstil, Sepiciler Deri, Deri 2000 işyerlerinde kadın üyelerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlandı. Akar Tekstil Kula fabrikasında kadın üyelerimizin kısa mesajlarının da olduğu videolarla 8 Mart’a dair mesajlarını ilettiler ve mesajlar sendikamızın sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Akar Tekstil Çiğli Fabrikasında da kadın üyelerimize karanfil dağıtımı yapıldı. Sendikamızın 8 Mart bildirileri tüm kadın üyelerimize ulaştırıldı.

 

Sepiciler Deri fabrikasında tüm kadın üyelerimiz fabrika avlusunda toplanarak 8 Mart’ı kutladı. Deri 2000 işyerinde de kadınlar işyeri yemekhanesinde bir araya geldi ve 8 Mart kutlandı.

 

İşyerlerinde kadın üyelerimize yönelik karanfil ve bildirimi dağıtımı yapıldı.

 

 

 

 

 

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!