8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlandı

Sendikamızın örgütlü olduğu işyerlerinde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınla Günü Kutlandı.

 

 

 

 

 

 

 

ISMACO işyeri 8 Mart Kutlaması

 

 

CPS işyeri  8 Mart Kutlaması 

 

 

ETF işyeri 8 MArt Kutlaması 

 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

 

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü aynı 1 Mayıs gibi işçi ve emekçilerin sömürüye ve baskıya karşı çıkışının ve mücadele kararlılığının simgesidir. 8 Mart, kadın işçilerin kendilerine dayatılan çalışma koşullarına boyun eğmediğinin göstergesi, örgütlenmenin özgürlük ve güç olduğunun ilanıdır.

 

            Günümüzden tam 159 yıl önce 1857 yılının 8 Mart günü Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrindeki dokuma fabrilarındaki 40 bin kadın işçi kendilerine dayatılan ağır çalışma şartlarına karşı YETER! dediler, Birleştiler ve GREVE gittiler.

 

                        16 saat çalışmaya, düşük ücrete, ağır çalışma koşullarına karşı çıktılar.

                        10 saatlik iş günü, daha iyi ücretler, kadınlara oy hakkı ve çocuk emeğinin korunması için önlemlerin             alınmasını talep ettiler.

 

                        Bu insani talepler karışısında birleşen kadın işçilere kolluk kuvvetleri ateş açtı, kadın işçilerin bir kısmı fabrikalara kilitlendi ve fabrikada çıkan yangında 129 kadın işçi can verdi.            Kanla, canla, emekle yoğrulan bu büyük mücadele günümüze kadar dünyanın her yerindeki işçileri etkilemiştir. Bu mücadeleler sayesinde yok sayılan kadınlar seslerini tüm dünyaya duyurmuştur.

 

                        1910 yılında 2. Enternasyonel Sosyalist Kadın Konferası’nda Alman işçi önderi Klara Zetkin’in önerisiyle Amerikalı dokuma işçilerinin mücadelesinin anılması için 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmiş, 16 Mart 1977’de ise Birleşmiş Milletler tarafından da kabul edilmiştir.

 

                        8 Mart dünyanın her yerinde işçi-emekçi kadınlar tarafından bir eylem ve mücadele günü olarak kutlanmakta ve kadınların ve kadın işçilerin sorun ve taleplerini haykırdıkları, “örgütlüysek güçlüyüz-özgürüz” mesajını verdikleri, baskıya ve sömürüye karşı haykırdıkları bir gün olmuştur.

 

            Günümüzde; çalışan kadınlara yönelik ayrımcılık özellikle sendikasız işyerlerinde üst boyuttadır. Dünya’da yoksulların yüzde 70’ini kadınlar oluşturmakta, işyerleri ile evlerde yapılan işlerin yüzde 65’i kadınlar tarafından yapılmakta ancak gelirin yalnızca 10’da 1’i kadınlara aittir. Esnek çalışma, güvencesizlik, taşeronlaşma, düşük ücret politikalarından en fazla kadınlar etkilenmektedir. Kadınlar erkek egemen sistem tarafından hem yoksul hem yoksun bırakılmakta savaştan en fazla kadınlar ve çocuklar etkilenmektedir.

 

KADINA YÖNELİK ŞİDDETE HAYIR!

            Kadına yönelik şiddetin hız kesmeden devam etmesi,  kadın cinayetlerinin birbiri ardına gelmesine karşı kadınların mücadeleye daha fazla katılması ve bulundukları her alanda örgütlenmesiyle mümkündür. Kadın işçiler işyerinde örgütlü olurlarsa güçlü olabilirler, her türlü baskı ve ayrımcılığa karşı durabilirler. İşyerinde ayrımcılığa karşı çıkabilir, emeğinin karşılığını talep edebilir. Kendisine yönelik her türlü şiddete karşı durabilir.

 

                        Bizler 8 Mart’ın tatil edilmesi için, kadın işçiler için eşit işe eşit ücret verilmesi için, kız ve erkek çocuklara eşit fırsat ve imkanların sunulması için, kreş hakkı ve daha iyi çalışma koşulları için, kadın cinayetlerine son vermek için örgütlü mücadeleyi yükseltmeliyiz.

 

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN!

 

DERİTEKS SENDİKASI YÖNETİM KURULU


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!