İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
"Türkiye en çok ve en uzun çalışan ülke"
London College Üniversitesi'nde yapılan yeni bir araştırma, Türkiye'nin en çok ve uzun çalışan ülke olduğunu ortaya koydu. Araştırmaya göre Türkiye 50 saatten fazla çalışan insanların en fazla olduğu ülke. Türkiye'de insanların yüzde 43'ü haftada 50 saatten fazla çalışırken, Hollanda'da bu oran yüzde 1'den bile daha az.
 
7 YIL BOYUNCA 528 BİN İNSAN ARAŞTIRILDI
Epidemoloji profesörü Mika Kivimaki ve meslektaşları Avrupa, Avustralya ve ABD'den 603 bin 838 kadın ve erkeği 8.5 yıl takip ederek 25 çalışmayı analiz etti. Bunlardan biri de 7 yıl boyunca 528 bin 908 kadın ve erkeğin inme, alkol ve fiziksel aktivitelerini inceleyen bir araştırmaydı.
 
Buna göre 41 ve 48 saat çalışanlarda inme riskinin yüzde 10 iken, 49 ile 54 saat arası çalışanların inme riski yüzde 27. 55 saatten daha fazla çalışanlarda ise bu risk yüzde 33'e yükseliyor.
 
KALP HASTALIĞI RİSKİNİ DE YÜZDE 13 ARTIRIYOR
Aynı araştırmaya göre, uzun çalışma saatleri yaş, cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey gibi etkenler hesaba katıldığında koroner kalp hastalığı riskini de yüzde 13 artırıyor.Ancak Araştırmacılar fiziksel aktivite eksikliği, yüksek alkol tüketimi ve tekrarlayan stresin de bu riskleri yükselttiğini söyledi.
 
 

Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!