ASGARİ DEĞİL, İNSANA YARAŞIR ÜCRET!

ASGARİ DEĞİL, İNSANA YARAŞIR ÜCRET İSTİYORUZ!

 

Asgari Ücret’le aile geçindirmek zorunda olan ve yaşamı bu ücrete bağlı olan milyonlarca işçi var.  Bugünkü hayat şartları altında asgari ücretle yaşamak mümkün değil. Asgari ücretli 4615 TL yoksulluk sınırının, 1.417 TL açlık sınırının altında yaşıyor. Yeni yılla birlikte tüketim harcamalarına gelen zamlar asgari ücrete yapılan zammı götürüyor. Asgari ücret alan işçiler maaş yetmediği için fazla mesai yapmak zorunda kalıyor. Geç saatlere kadar çalışmanın karşılığı ise sadece karın tokluğuna yaşamak. Asgari ücretle çalışanın ailesi ile birlikte ayda bir sosyal ve kültürel faaliyette bulunması ise oldukça lüks. Asgari ücretli hayatın en aşağısında, yaşam en asgari şekilde devam ediyor. Konfederasyonumuzun “Asgari ücret net 1600 TL olsun” talebine Ekonomi Bakanı Zeybekçi “İstemenin sonu yok” derken, işverenlere her türlü vergi indirimi, kurtarma paketi, prim teşviği vb. gibi sonsuz destek yapılıyor.  

 

Asgari Ücret temel ihtiyaçları karşılayabilmeli ve insan onuruna yaraşır bir ücret olmalıdır. Asgari Ücret vergi dışı bırakılmalıdır.

 

Yeni yılda Bireysel Emeklilik Sistemi işçinin maaşından yeni bir kesintiye neden olacak, maaşa göre kesinti artacak. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi asgari ücretli çalışanı daha da zora sokacaktır ve bir an önce bu sistemden vazgeçilmelidir.

 

Ekonomik krizlerden ilk önce işçiler ve emekçiler etkilenmektedir. İşsizlik %11,3’e, genç işsizlik %20’ye yükseldi.  Krizin baş sorumlusu işçilermiş gibi fatura yine işçiye kesildi. Her kriz döneminde olduğu gibi aynı iş daha az işçiyle yapılıyor. Bu nedenle krizler işçiler üzerinde baskının artması demek.

 

En küçük bir talepte bulunana kapı gösteriliyor. İşçilerin ise bu süreçte çıkarlarını tek tek gözetmesi oldukça zor. İşverenler karşısında güçlü olmanın, ortak çıkarları gözetmenin yolu ise sendikalaşmaktan geçiyor.

 

Sendika yasal ve tüzel kişiliği olan on binlerce işçiyi temsil eden kurumsal bir güçtür. Sendika işte bu güçle aynı zamanda zengin bir hukuki ve mücadele deneyimi ile işçilere rehberlik eder.

 

DERİTEKS SENDİKASI TEKSTİL VE DERİ İŞÇİSİNİN ADRESİ!

 

Tekstil ve Deride çalışan işçi kardeşlerimizin haklarını gözetebileceği kurum DERİTEKS SENDİKASI’dır. Deriteks Sendikası kurulduğundan beri tekstil ve deri işçisinin alın terinin hakkı için mücadele veriyor. 

 

İşyerinde çok haksızlık var diyorsan,

 

İşini iyi yaptığın halde kötü davranışa maruz kalıyorsan,

 

İşyerinde hak ettiğin değeri bir türlü göremiyorsan,

 

Sadece asgari ücret zammını alıyor ve yeterli zam alamıyorsan,

 

Çalıştığın ortam sağlıksız ve seni hasta yapıyorsa,

 

İş güvenliği tedbirleri yoksa,

 

Dini inançlarına saygı gösterilmiyorsa,

 

İnsani durumlarda dahi gayrı insani yaklaşılıyorsa,

 

İşyerindeki yemekler besleyici değil ve kalitesiz ise,

 

Fazla mesaiye zorlanıyorsan,

 

Sesini çıkaranı gönderiyorlar diyorsan,

 

Bir gün sıranın sana da geleceğini düşünüyorsan,

 

Tüm bunlarda bir dur demenin zamanı gelmiştir!

 

Başvurabileceğin adres DERİTEKS SENDİKASI’dır!

 

Çünkü Deriteks Sendikası işçinin güvenini sarsmaz. İşçiye yasal haklarını öğretir ve suistimale uğramasını önler. DERİTEKS üyesi olan tekstil ve deri işçilerinin bilgili, donanımlı ve bilinçli çalışmasını sağlar.  

 

Sendika yasal olarak işverenle temsil ettiği işçiler adına toplu iş sözleşmesi imzalar ve insanca çalışma ortamı, daha iyi ücret ve ikramiye vb sosyal haklar, emeklilikte daha iyi emekli maaşı sağlar.  İşçinin hayat standartlarını yükseltir.  Yani sendika, işçilerin sofradaki ekmeğini büyütmek ve koşullarını iyileştirmek demektir. Bunun için eğer tekstil veya deride çalışıyorsan ve emeğinin karşılığını alamadığını düşünüyorsan SENDİKAMIZLA İRTİBATA GEÇ.

 

BU BÜYÜK AİLEYE SEN DE KATIL! DERİTEKS’LE ASLA YALNIZ DEĞİLSİN!

 

DERİTEKS’E ÜYE OL, GÜÇLÜ OL!


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!