ETF TEKSTİL´DE YAŞANANLARA DAİR BASIN AÇIKLAMASI

10.08.2022

 

Sendikamızın 2015 yılında örgütlendiği ve üçüncü dönem toplu iş sözleşmesinin yürürlükte olduğu ETF Tekstil işyeri 30.06.2022 tarihli yazısında ekonomik krizi gerekçe göstererek faaliyetlerini sonlandırma kararı aldığını sendikamıza resmi olarak bildirmiş ve fiilen faaliyetlerini 31.07.2022 tarihinde sona erdirmiştir.   

 

İşveren kapanma ile birlikte işçilerin kanunen ve toplu iş sözleşmesinden doğan alacakları olan 2021 yılından bekleyen 75 günlük ikramiyesi, 2022’de 30 günlük ikramiyesi, çalıştıkları son ay ücreti, kıdem ve ihbar tazminatları ve yıllık izin paraları olmak üzere ödenmemiş alacaklara ilişkin herhangi bir ödeme planı ise sunmamıştır.

 

İşveren bunun yanı sıra alacaklarla ilgili sendikamızla müzakere yapmak yerine arabuluculuk süreci işletmeye çalışmış, işçilere alacaklarının yüzde 40’ını almaya zorlamış ve yarın bu parayı da bulamayacaklarını söyleyerek dayatmacı bir zihniyet içinde hareket etmiştir. Bu yaklaşım işyerinde büyük bir huzursuzluk yaratmış, işyerinde eylemlerin tetikleyicisi olmuş getirilen öneri sendikamız ve üyelerimiz tarafından kabul edilmemiştir. İşveren herhangi bir ödeme planı sunmadığı gibi daha sonra sendika olarak yaptığımız çağrıları da yanıtsız bırakmış ve diyalog zemininden tamamen uzaklaşmıştır. İşveren alacaklarının tamamını isteyen işçilere ise mahkeme kapılarını göstermiştir.

 

Yıllarca türlü fedakarlıklarla çalışan ve emeklerinin karşılığını alamadan bir çırpıda kapı önüne konularak yüzüstü bırakılan işçiler sendikamız öncülüğünde geceli gündüzlü 24 saat fabrikanın önünden ayrılmamış ve kararlı bir mücadele başlatmıştır. Kapının önünde 19 gündür bekleyen işçilerin mücadelesi devam ederken işverenin fabrikaya yüzlerce çevik kuvvet getirerek işçilerin alın teri olan ürünleri çıkarmaya çalışması tansiyonun ve gerginliğin giderek artmasına neden olmuştur. Dün sabahın erken saatlerinde işyerine 4 tane tır yüzlerce çevik kuvvet eşliğinde getirilmiş işçilere biber gazı ve kalkanlarla müdahale ile fabrikaya sokulmuştur. Yine de malların fabrikadan çevik kuvvet eşliğinde çıkarılmak istenmesi karşısında işçiler çevik kuvvet barikatını yararak kamyonların önüne dikilmiştir. Ancak çevik kuvvet ekipleri işçilere acımasızca ve biber gazıyla bir kez daha müdahale etmiş ve tırların önünü açarak dört tırın fabrikadan çıkmasına izin vermiştir. Bu sırada hamile bir kadın işçi kriz geçirerek hastaneye kaldırılmış bazı işçiler sert müdahale sonrası baygınlık geçirmiştir. Sendikamız tüm polis teşkilatının olağanüstü önlemler altında sadece haklarını arayan işçilerin önüne dikilmesi, işverenin keyfi hareketine ve hukuksuzluğuna siper olmaya çalışması ve işçilere acımasızca müdahalede bulunmasını şiddetle kınıyoruz.

 

Ne yazık ki işveren tüm bu süreçte oluşacak tepkilerin önünü alacak en ufak bir adım atmadığı gibi geriye yüzlercenin işçinin yıkılmış umutları, kaos, göz yaşı ve karamsar bir tablo bırakmıştır. Her şeye rağmen tüm bu tabloyu değiştirecek olan da yine işverenin kendisidir. Aynı zamanda Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı da olan işveren Sanem Dikmen’in şahsına ve TGSD başkanlığına bir kez çağrıda bulunuyoruz. Dün adete bir savaş ortamına çekilen ETF işçileri sizin düşmanınız değildir. ETF Tekstil işvereni Sanem Dikmen’i sendikamıza diyalog zemininde buluşmaya işçilerin alacakları ile ilgili yapıcı ve çözümcül bir yaklaşım içinde hareket etmeye davet ediyoruz. 

 

ETF İşçilerinin haklılığını neresi olursa olsun her yerde duyurmaya devam edeceğimizi, tüm kamuoyu önünde bir kez daha duyuruyor ve mücadelemizi tüm emek kesimlerini destek olmaya çağırıyoruz.

 

DERİTEKS SENDİKASI

YÖNETİM KURULU

 

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!