BAYRAM MESAJI

KURBAN BAYRAMI MESAJI

 

Ortadoğu’da, ülkemizin yanı başındaki komşularında savaşın en vahşi yüzü sergilenmekte, mezhepsel ve dinsel farklılıklar çatışmaların ana odağı haline getirilerek, savaş en barbarca yöntemlerle sürdürülmektedir.

 

 

Bu çatışmalarda bölge halkalarına yönelik düşmanca yaklaşımlar devam etmekte, kıyım politikaları uygulanmaktadır. Filistin’e yönelik İsrail’in kanlı operasyonlarında aralarında çok sayıda çocuk olan binlerce sivil katledilmiştir. Yine sınır komşularımız olan Suriye ve Irak’ta yaşanan çatışmalarda her savaşta olduğu gibi kadınlar, çocuklar ve yaşlılar en ağır şekilde bedelini ödemektedirler. Yokluk, açlık ve ölümle pençeleşen on binlerce insan ağır şartlarda yaşam mücadelesi vermektedir. Katliamın bilançosu o kadar ağırdır ki, kardeşlerini, akrabalarını, çocuklarını en yakın akrabalarını geride bırakmak zorunda kalan on binlerce kişi yüzlerce kilometre yol kat ederek ülkemiz sınırlarından giriş yapmış, binlercesi de dağlarda susuzluk ve açlık nedeniyle yaşamını yitirmiştir.

 

 

Bayram Kardeşlik Demektir. Sendikamız Kardeş Halklara Yardım Elini Uzatıyor

 

 

Ülkemize sığınabilenlerin ise barınma ve temel gereksinimleri kamu otoriteleri, yerel yönetimler, sivil inisiyatifler, meslek örgütleri, kurum ve kuruluşlar tarafında sınırlı olanaklarla giderilmeye çalışılmaktadır.

 

 

Sendikamız, faaliyet alanımız olan deri ve hazır giyim işkolunda olanaklarımız çerçevesinde sığınmacılara yardım elini uzatmaktadır. Bu kampanyamız en temel ihtiyaçlardan olan ayakkabı ve giyime yönelik ihtiyaçlara bir nebze de olsa katkıda bulunmak amacıyla yapılmaktadır. Sendikamız yardımlar konusunda herkesi duyarlı olmaya ve kampanyaya destek sunmaya çağırmaktadır.

 

 

2014/Eylül ayında 143 işçi, yıl içinde 1414 İşçi İş Cinayetinde yaşamını yitirdi.

 

 

Bu bayram sevdikleri ile beraber olamayacak olan, iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizi saygıyla anıyoruz. Ülkemizin her tarafında iş cinayetleri devam etmekte ve çalışma rejiminin geldiği boyut, yeterli güvenlik önlemlerinin alınmaması, örgütsüzlük iş cinayetlerinin ana nedenlerini oluşturmaktadır. Geride bıraktığımız Eylül ayında 143 işçi kardeşimiz daha iş cinayeti sonucunda aramızdan ayrıldı. Soma faciası ve en son Trump Towers’ta yaşanan asansör faciası bu cinayetlerin alınabilecek önlemlere rağmen göz göre geldiğini bir kez daha ortaya koymuştur. İş cinayetlerinin azabilmesi için işçilerin örgütlenme özgürlüğünün önündeki engeller kaldırılmalı,  iş güvencesi sağlanmalı, taşeron çalışma yasaklanmalıdır.

 

 

Örgütlenme haklarını yasal statüde kullanan işçiler işten atılmaya devam etmektedir. Sendikal haklarını kullandıkları için sendikamızın Cevahir Deri’de ve CPS Otomotiv Tekstil’de üyeleri işten çıkarılmış ve bu bayrama işsiz olarak girmek zorunda bırakılmıştır.  Örgütlenmenin önündeki tüm engeller ve kısıtlamalar kalkmalı işçiler için yaşamsal bir hak olan örgütlenme hakkına saygı duyulmalıdır.

 

 

Son olarak ülkemizde bayramı direnişle karşılayan işçilerin mücadelelerini selamlıyor, halkların kardeşçe yaşayabilmesini, iş cinayetlerinin önüne geçilmesini temenni ediyor, tüm halkımızın ve üyelerimizin Kurban Bayramı’nın birlik ve dayanışma içinde geçmesini diliyoruz.


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!