Berkem Kürk´te Toplu Sözleşme Sevinci

BERKEM KÜRK’TE TOPLU SÖZLEŞME SEVİNCİ

 

Sendikamızın Tuzla’da örgütlü olduğu BERKEM KÜRK işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında sözleşmenin birinci yılı için %26 oranında zam yapılacak. Sözleşmenin ikinci yılında enflasyon oranına % 2, üçüncü yılında enflasyon oranına % 3 olarak ilave edilerek zam uygulanacak.

 

Sözleşmede ücret dışında da işçilerin gelirine etki edecek önemli sosyal hakları da içermesi bakımından önem taşıyor. Sözleşme ile birlikte işçilere yılda 4 ikramiye, aile yardımı, bayram yardımı, izin dönüş parası, yılbaşı yardımı, yıpranma primi, evlenme yardımı, eğitim yardımı, yakacak yardımı, yemek yardımı, çocuk yardımı, doğum yardımlarından aynı şekilde faydalanmaya devam ederken sosyal yardım mitarları da yüzde 26 oranında artırıldı. Sözleşmenin ikinci ve üçüncü yıllarında uygulanacak olan zam oranları ise ücrete uygulandığı gibi enflasyon+%2 ve %3 şeklinde uygulanacak.

 

YETKİ BAKANLIKTAN DEĞİL İŞÇİDEN!

 

Deriteks Sendikası ve Berkem Kürk işyeri arasındaki toplu iş sözleşmesi günümüz endüstriyel ilişkilerinin yapıcı bir diyalog ve uzlaşma anlayışı içerisinde yürütüldüğünde çok kısa bir sürede sonuçlanabileceğini gösteren önemli bir örnek olarak tarihteki yerini aldı. Bu sözleşmenin öne çıkan en önemli özelliği yetki prosedürlerine bağlı kalmaksızın tarafların niyetine bağlı olarak 24 gün gibi kısa bir sürede sonuçlandırılması oldu.

 

Sendikamızın geçmişte de ilk kez örgütlendiği tekstil işyerlerinde yetki prosedürlerine bağlı kalmaksızın yaptığı örnek sözleşmelerde olduğu gibi BERKEM KÜRK’te de önemli bir başarıya imza atıldı. Sözleşme serbestisi sayesinde taraflar arasında her türlü metnin imzalanabilmesi çalışma koşullarında da mümkün kılınarak sendika ve işveren arasında işçilerin ekonomik ve sosyal haklarını düzenleyen anlaşmalara imza atılabileceği bir kez daha göz önüne serildi.

 

Bu süreçte işverenin diyalog ve müzakereye açık tutumu, yapıcı bir biçimde devam eden görüşmeler ve tarafların anlaşma ve uzlaşma niyetleri toplu iş sözleşme görüşmelerimizin hızlı sonuçlanmasında önemli bir etkisi olduğunu belirtmek gerekir.

 

ÜYELERİMİZİN SENDİKAMIZA GÜVENİ BELİRLEYİCİ OLDU

 

Üyelerimizin toplu iş sözleşmesi öncesi talepleri göz önünde bulundurularak, yapılan anket çalışmaları ve müzakere süreçlerinde geline aşamalar ve karşı teklifler değerlendirilerek düzenli olarak üyelerimizle istişare edildi. Bu süreçte üyelerimizin sendikamıza olan güveni boşa çıkarılmadan günümüz koşullarında uygun bir anlaşma yapılması üyelerimizi de son derece memnun etti. Gelinen aşamada üyelerimizin beklentilerine uygun bir şekilde işçilerin onayı ile sözleşme imzalandı.

 

İmzalanan sözleşmenin Berkem Kürk’te çalışan tüm üyelerimize ve işyerine hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Deriteks Yönetim Kurulu adına

Genel Başkan Musa SERVİ

 

24.03.2021


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!