Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs!

Birlik Mücadele ve Dayanışma Günü 1 Mayıs!

 

Hak Gasplarına ve Kuralsız Çalışma Rejimine Karşı Alanlardaydık!

 

Çalışma hayatının günden güne daha kuralsız hale getirilmeye çalışıldığı, işçilerin güvencesiz, ucuz ve hak talep edemez noktaya getirilmek istendiği bir dönemde 1 Mayıs'ta alanlardaydık. Kıdem tazminatının fona devredilmesiyel  iş güvencemizin ortadan kaldırılmaya çalışılmasına izin vermeyeceğimizi, kiralık ve ucuz iş gücü olmayacağımızı, kuralsız çalışma rejimine karşı örgütlenme çağrısıyla alanlarda taleplerimizi hep birlikte haykırdık. 

 

Taksim

1 Mayıs 1977 Taksim 1 Mayıs kutlamalarında yaşanan katliamın 40. Yıl dönümüne gelen bu yıl ki 1 Mayıs hem anma hem de kutlamalar vardı. 1977 1 Mayıs’ın hayatını kaybedenler için saygı duruşu yapıldı ardından çelenk bırakıldı. Sendikamızın genel başkanı Musa Servi ve üyelerimiz katılım gösterdi.

 

Gebze’de 1 Mayıs kutlandı

 

Sendikamız 1 Mayıs’ın kutlandığı alanlardan biri olan Gebze’de kutlamalara katıldı. Sabahın erken saatinde sendika binası önünde toplanan üyelerimiz halayla eşliğinde kutlamalara başladı. Daha sonra araçlarla Gebze miting alanına yola çıkıldı.

 

Gebze miting alanında kürsüden yapılan açıklamalarda güvencesiz çalışma koşulları protesto edilerek kıdem tazminatının gaspı durumunda üretimden gelen gücümüzün kullanılacağı ifade edildi. Kadına yönelik şiddete, kadın işçilerin çalışma koşullarına, iş cinayetlerine karşı mücadele vurgusu yapıldı.

 

Kıdem tazminatını gasp edilmesi durumunda üretimden gelen gücümüzü kullanılacağı ifade edildi.

 

İzmir’de 1 Mayıs kutlamaları

 

İzmir’de de 1 Mayıs kutlamalarına deri ve tekstilde çalışan üyelerimiz katılım gösterdi. Sendikamızın İzmir'de örgütlenmesini sürdürdüğü işyerlerinden biri olan  Akar Tekstil işçileri de 1 Mayıs'a katıldı. Üyelierimiz "Kıdem tazmimatıma dokumma" yazılı dövizler taşıdı. Önde "Yaşasın 1 Mayıs" pankartı ile yürüyüşe geçen üyelerimiz kıdem tazminatının gaspına karşı sloganlar attı. 

 

Eylemde Deriform işçileri ödenmeyen tazminatları için Hugo Boss’a ve PVH’e “tazminatları öde!” yazılı dövizleri taşıyarak taleplerini iletti.

 

02.05.2017

 

 

 


Foto Galeri
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!