Caretta’da sendikaya tahammül yok!

CARETTA Deri şirketi 13 tecrübeli işçiyi işten çıkartmıştı. Bahane ise “küçülme”ydi! İşten çıkarılan işçilerle sohbetimizde öğrendik ki Caretta patronu attığı 13 işçinin yerine 15 yeni işçi almış ve küçülmeye giden bir şirket olarak Caretta yeni makinelerle kendisini donatmış. İşçiler, işten atmanın gerçek nedeninin sendikalaşmayı engellemek olduğunu söylüyor.

YASIMI TUTTURMADILAR

Caretta’da 9 yıldır işçilik yapan Ayten Demir 3 çocuk annesi. Kimyasalların yoğun olduğu boya bölümünde çalışmış. Havalandırmanın yetersizliğinden, çalışma koşullarının ağırlığından ve düşük ücretten yakınıyor. İşe ilk girdiğinde asgari ücret alıyormuş. 9 yıl sonra ise ancak 1000 lira olmuş. Geçinemedikleri için eve iş aldıklarını anlatan Demir, sonunda DERİTEKS’e üye olduklarını ve işten atıldıklarını söyledi. İşten atıldığı günü unutamıyor: “Daha 38 yaşında kuzenimin öldüğünü öğrendim. Cenazeye katılmak için izin istedim. Bana ‘16.30’da geri gelmelisin’ dediler. Yasımı tutamadan fabrikaya döndüm ve bana işten çıkartıldığımı söylediler.”


Sendikalaştığı için işten atılan bir diğer işçi Hüseyin Keklik. 10 yıllık işçi. Keklik, “Aldığım ücret 1200 TL, fason işler yapmadan geçinemiyoruz. Ne zaman ne kadar zam alacağımız belli değil. Bu koşullar nedeniyle sendikalı olduk ama patronun buna tahammülü hiç olmadı” dedi. 


Şahap Akın örgü bölümünde çalışıyormuş. Üretimi yetiştirmek için zorunlu fazla mesaiye bırakıldıklarını ancak bu çalışmanın karşılığının zorunlu izinle ödendiğini söyledi. Akın bu koşullarda sendikalı olmak dışında seçeneklerinin olmadığını dile getirdi.


Serkan Bütün üretimin çoğunu ihracata yönelik olan firmada aldıkları ücretle açlık sınırında yaşadıklarını dile getirdi. Bütün, adaletsiz bir ortamda çalışmaktan usandığı için sendikalı olduğunu dile getirdi.

ANAYASAL HAK DUVARDA KALDI

7 yıllık İşçi Abdullah Fidan sendikalaşma süreçlerini şöyle anlattı: “Fabrikamız uluslararası bir şirket tarafından denetlendi ve bunun ardında üretim bölgelerine sendikalı olmanın anayasal bir hak olduğunu belirten tabelalar asıldı. UPS işçileri sendikalı olma mücadelelerini kazandılar. Ardından Başbakan iki sendikaya birden üye olmanın da hak olduğunu söyledi. Biz de haklarımız için sendikaya üye olduk, iki ay sonra da işten atıldık” dedi.

Halil Bandırma/Evrensel


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!