CHP MİLLETVEKİLİ SÜLEYMAN ÇELEBİ´DEN PUNTO DİRENİŞİNE ZİYARET

CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi Cumartesi günü(12.04.2014) Punto Deri’de sendikalı oldukları için işten atılan işçilerinin direnişi ziyaret etti. Punto’da 256 gündür süren direnişe CHP İl Emek Bürosu, Teksif Sendikası Yedikule ve Topkapı Şubeleri, Tümbel-Sen ve Karaca Tekstil’de işten atılan işçiler de katıldı.

Çelebi, 256 gündür direnişi sürdürmeye devam eden işçilerin onurlu bir mücadele olduğunu söyleyerek sözlerine başladı. Çelebi, işçilerin yasal hakları kullanamamaları karşısında sorumlunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olduğunu dile getirdi. Yasaların işçilere gelince uygulanmadığının altın çizen Çelebi, karayollarında çalışan işçilerin davaları kazandıklarını, Yargıtay’ın bu kararları onadığını ancak yürütmenin bu yasaları uygulamadığına dikkat çekti. Mecliste bir çok yasa çıkarıldığını ve bazı yasaların çıkarılması için mücadele verdiklerini söyleyen Çelebi, yasaların keyfi şekilde uygulanmadığını söyledi. Punto’da direnişçi işçilerin sıkıntılarını parlamentoda da dile getiren Çelebi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik Punto işçilerinin sorunlarını çözümü için aracı olacağına söz verdi.

Sendikamızın Genel Başkanı Musa Servi de söz alarak CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi’ye ziyareti nedeniyle teşekkür etti. Servi, Zeytiburnu’nda deri atölyelerinde çalışan işçilerin lehine gelişmeler yaşandığını, işçilerin mahkemeleri kazandığını, sendikalı olduklarında daha güçlü olacaklarını ve işçilerin örgütlenerek haklarını koruyabileceklerini, insanca ve onurlu bir şekilde yaşamayı hak ettiklerini söyledi. Punto’da direnişin başlamasında itibaren işverenlerin tedbirler aldığına değinen Servi, işçileri sendikalı olmaya ve haklarını savunmaya çağırdı.  Servi işverenden işçileri işe geri almasını ve sendikayı kabul etmesini istedi.

Punto’da ilk çıkarılan işçilerden Ramazan Aygün’de bir konuşma yaparak çalışma koşullarını ve taleplerini dile getirdi.

“Direne direne direnişle zafere”, “Susma haykır sendika haktır” sloganlarını attı. İşçiler daha sonra ziyaretçilerle birlikte halay çekti. 

 

 

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!