CPS AUTOMOTİVE TEKSTİL’DE ANLAŞMAYA VARILDI

12.04.2021

 

CPS AUTOMOTİVE TEKSTİL’DE İŞÇİLERİN ALACAKLARININ ÖDENMESİ KONUSUNDA ANLAŞMAYA VARILDI

 

Uzun bir süredir alacaklarının ödenmesini bekleyen 170’e yakın CPS işçisinin alacaklarının ödenmesine ilişkin sendikamız ve işyeri arasında yapılan görüşmeler sonucunda anlaşmaya varıldı. 22 Şubat tarihinde başlayan eylemler ile birlikte sendikamız işçilerin mağduriyetini gidermek üzere işyeri ile uzlaşma ve çözüm bulma arayışları için yoğun çaba harcadı.

 

İşverenle uzun bir süredir devam eden görüşmeler sonucunda işçilere alacaklarının dört taksit halinde ve ödeme takvimi konusunda uzlaşıldı. Anlaşma çerçevesinde işçilere hak edişleri olan kıdem tazminatı, aile yardımı, yıllık izin ücreti ve 6 günlük ücretleri ödenmesi konusunda protokol imzalandı. Taksitlerin ilk ikisi Nisan ayı içinde ödenecek olup, son taksitin 30 Temmuz’da ödenmesi ile birlikte ödemeler tamamlanması kararlaştırıldı.

 

İşçilerin alacaklarının ödenmesi konusunda yaşanan belirsizliklerin ve işçilerin yıllarca emek verdikleri fabrikada alacaklarını alamama endişeleri ile başlayan eylemler her türlü olumsuz hava koşullarına rağmen 38 gün sürdü. İşçilerin kendilerinde ve ailelerinde de büyük endişe ve kaygıya yol açan bu durum varılan anlaşma ile birlikte sona ermiş oldu.

 

Diğer yandan her ne kadar bir ödeme planı üzerinde uzlaşılmış olsa da işçileri ilerleyen süreçte ülkemizde de giderek artan bir işsizlik gerçeği bekliyor. Çalıştıkları firmanın ana müşterisi Volkswagen’in üretimi sonlandırması sonrası 170 işçinin işsiz kalması şu an işçileri bekleyen önemli bir sorun. Volkswagen’e mevcut durumdan pay sahibi olduğu için ve işçilere iş olanakları yaratması ve iş bulmalarını kolaylaştıracak adımlar atmasını noktasında çağrıda bulunuyoruz.

 

Bu süreçte gerek direniş alanlarına gelerek gerekse maddi ve manevi her türlü desteği esirgemeyen, sendikamızla dayanışma içinde olan, sürecin aşılmasında arabulucu olarak devreye giren, inisiyatif alan tüm kesimlere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

CPS işçilerinin sendikamıza olan güvenlerini boşa çıkarmadığımız için gururlu ve mutluyuz. İşçilere hayırlı olmasını dileriz.

 

DERİTEKS SENDİKASI YÖNETİM KURULU adına

Genel Başkan MUSA SERVİ


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!