CPS İŞÇİSİ HAKLARININ GÖZETİLMESİNİ İSTİYOR
Sendikamız örgütlü olduğu CPS işyeri önünde bir basın açıklaması gerçekleştirdi. İşyerinde işyeri yönetimin ilgisizliği ve asgari hijyen koşullarının dahi yerine getirilmemiş olması nedeniyle Kovid-19 patlak verdi. Çalışanların neredeyse yarısı yetersiz önlemler nedeniyle Kovid-19'a yakalandı. Basit önlemlerin dahi alınmayışı işçilerin maaşlarını gecikmeli almaya başlaması ve şirketin geleceği hakkında belirsizlikler nedeniyle işçiler ana müşterilere seslerini duyurmak iççin bugün işyeri önünde eylem yaptı.
İşçiler son dönemde işçileri de yakından etkileyen ve şirketin içinde bulunduğu duruma ilişkin işçilerin iş güvencesinin korunması ve alacaklarının güvence altında alınması çağrısında bulundu. Açıklamaya sendikamızın genel başkanı Musa Servi, Teşkilat Sekreteri Ayhan Yanılmaz, Şube Başkanı Hikmet Numanoğlu, Şube Sekreteri Pembe Maden, Merkez yönetim kurulu üyesi Binali Tay ve şube eski sekteri Haydar Canpolat da katılarak destek verdi.
Sendikamızın genel başkanı Musa Servi yaptığı konuşmada ana müşteriden üretici fabrikaya kadar olan tüm süreçte tedarik zincirini sorumlu tuttuklarını ve dolayısıyla CPS'nin Türkiye ve Almanya'daki şirketleri bir bütün olarak gördüklerini ve tüm hissedarların bugünkü çalışma koşullarından sorumlu olduklarını vurguladı. Şirket sahiplerinin bu konuda her zaman rahatsız etmeye devam edeceklerini belirten Servi, ortakların kendi iç meselelerinin işçileri mağdur etmeye devam etttiğini ve bir an önce kendi arakarındaki sorunları çözülmesini beklediklerini söyledi. Servi aynı zamanda ana müşteri Volkswagen'i de çalışma şartlarından sorumlu tuttuklarını belirterek konuyu Almanya'nın gündemine sokmaya devam edeceklerini vurguladı.
Daha sonra sözü teşkilat sekreterimiz Ayhan Yanılmaz alarak basın açıklamasını okudu.
Basına ve Kamuoyuna
Şirketin ortakları arasında uzun yıllardır devam eden anlaşmazlıklar işçileri olumsuz etkileyecek boyutta ilerlemiştir. Son dönemde şirket yetkilerinin ilgisizliği ve kötü yönetimin ceremesini ise işçiler çekmektedir. Ödenmeyen borçlar, alacaklıların kapıya dayanması, haciz işlemleri derken işçiler kendi geleceklerinden endişe etmeye başlamıştır. CPS Tekstil’de yönetimsel boşluk ve vurdumduymazlık nedeniyle işçiler servisle bile işyerine taşınamamış hatta işçilere öğle yemeği bile çıkmadığı dönemler yaşanmıştır. Şirketin telefonları borç yüzünden kapatılmış ve firma yetkililerine ise ulaşmakta son derece güçlük çekilmektedir. İşyerine gönderilen postalar dahi geri dönmektedir. Sendikamızın gönderdiği e-postalara ise şirket yetkilileri tarafından hiçbir cevap verilmemektedir. Ortada ciddi bir yönetimsel boşluk bulunmaktadır. Her gün yeni bir alacaklı işyeri kapısına dayanmakta haciz işlemi başlatmaktadır. İşçiler ise son dönemde maaşlarını gecikmeli olarak almakta ve işçilerin belirsizlik ortamında geleceklerinin ne olacağını bilmeden çalışmaya devam etmektedir. İşçiler kaygılıdır.
İşçilerin yaşadıkları sorunların çözümü konusunda hiçbir yetkilinin kılını kıpırdatmaması ve vurdumduymazlık işçileri bezdirmiştir. İşyerine olan ilgisizlik Kovid-19 vakalarının da artmasında en önemli etkenlerden bir tanesidir. İşyerinde çalışanların yarısı Kovid-19’a yakalanmıştır. İşyerinde yetersiz hijyen koşullarının bundan etkisi son derece büyüktür.
Buradan CPS ortaklarına sesleniyoruz. İşçilerin tek bir isteği var o da işyerinden huzurlu çalışmaktır. CPS işçisinin tek bir isteği var. Yarın başıma ne gelecek diye düşünmeden, işten çıkarılır mıyım, ücretimi alır mıyım, tazminatımı alır mıyım endişesi taşımadan çalışmak istiyor. Bu ortamı sağlayacak olan da işverenlerdir. İş varken, müşteri varken, üretim varken bir an önce aklı selimle hareket edip işlerinizi yoluna koymanızı bekliyoruz. Bu işyerinin bacası tütmeye devam etsin. Herkes işine aşına devam etsin istiyoruz. Gelinen nokta her bakımdan son derece üzücüdür.
 
Bu işyerine de bu işçiye de yazıktır, günahtır. İşçiler tüm bu süreçte her türlü fedakarlığı katlandı. Üretim vererek, kaliteli üreterek, her şeye rağmen işine aşına sendikasına sahip çıkarak bu fabrikayı sırtladı ve bugünlere kadar getirdi. İşçiler her türlü olumsuzluğa rağmen disiplinini bozmadı, işyerine devamsızlık yapmadı, her gün işinin başına geçti ve emeğini ortaya koydu. Kaliteli üretti. Sizleri müşteriye karşı mahcup etmedi. CPS işverenleri bu fedakarlığı görmelidir. Bu nedenledir ki bu işyerinde çalışanlara sadece ücret borcunuz yoktur. Tam tersine bu işyerini sizlerin yokluğunda sırtlayan ve üretmeye devam eden işçilere vefa borcunuz bulunmaktadır. Çarkları her şeye rağmen döndürmüş olan bu işçilere karşı vicdani olarak borçlusunuz.
 
Yapılan fedakarlıkları görün, bu işçiyi daha fazla mağdur etmeyin. Bu işçiyi küstürmeyin. İşçiler üretmeye, işine aynı disiplin ve kararlılıkla gelip gitmeye hazırdır. Sizler ortaklarınız arasındaki sorunlarınızı bir an önce çözün. Şirket içi meselelerden bu işçiler artık çok yoruldu. Bizler ana müşterinizi Volkswagen’e de işçilerin karşılaştığı sorunları iletiyoruz.
Artık sorunların çözümü için işyeri yetkililerini daha fazla beklemeyeceğiz. Tüm bu yaşananları ana müşterilerinize taşımayı ve onları da sorumlu davranmaya çağırıyoruz. İşçi haklarını gözetecek ve güvence altına alacak tedbirleri uygulamaya sokmaya davet ediyoruz. Volkswagen’e mallar zamanında ve kaliteli üreten işçilere Volkswagen’in sessiz kalması kabul edilemez. İşçilerin sağlığı ve güvenliği onları da ilgilendirir. İşçilerin alacaklarının risk altında olması onları da işçilere karşı sorumlu kılmaktadır. Bu yüzden Volkswagen’in işçileri koruyacak bir plan sunmasını ve çalışanların tüm haklarının güvence altına alınması için çağrıda bulunuyoruz.
 
Deriteks Sendikası Yönetim Kurulu

Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!