CPS OTOMOTİV TEKSTİL’DE İŞÇİ KIYIMI

CPS OTOMOTİV TEKSTİL’DE İŞÇİ KIYIMI

İstanbul Deri ve Endüstri Serbest Bölgesi’nde kurulu olan CPS Otomotiv Tekstil firmasında bir süredir devam eden sendikalaşma çalışmalarımız sonrası işveren sendika karşıtı bir tutum alarak işçileri işten atmaya başladı.

 

4 Eylül günü 3 üyemizi ardından 15 Eylül günü 6 üyemizi daha da çıkaran işveren içeride sendikalı işçiler üzerinde istifa baskısı, işten atma tehdidi, psikolojik taciz vb yöntemlerle sendikayı engelleme gayretlerini sürürüyor. 

 

CPS, Volkswagen, Audi ve Mercedes Benz markalarına koruyucu kılıf çözümleri üretiyor. Volkswagen Grubu’nun da dünyada davranış kılavuzu olarak onayladığı ve tüm dünyada sipariş verdiği tedarikçilerinde de uymayı taahhüt ettiği örgütlenme özgürlüğüne saygı duyulması ilkesi CPS Otomotiv tarafından hiçe sayılmış durumda. Bu nedenle, üretim yapılan otomobil firmalarıyla ilgili uluslar arası girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz.

 

CPS yerel kanunların da üzerinde uluslararası çapta temel insan haklarına ve evrensel hukuka uyacağını, bunu bir şirket politikası olarak benimsediğini kamuoyuna kurumsal internet sayfası üzerinden duyurmaktadır. CPS’nin işçilerin sendikal haklarının kullanmalarına yönelik aldığı ilk tutumunun işçileri sokağa atmak olması oldukça ironiktir. CPS bu tavrıyla kurumsal kimliğine de gölge düşürmüştür.

 

Sendikamız işçilerin ilk çıkarıldığı tarihten günümüze geçen 15 gün süre içinde, CPS'nin görüşme taleplerimize hiçbir olumlu yanıt vermemesi, sendikalı işçileri çıkarmaya devam etmesi nedeniyle yaşananları kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı duymuştur. 

 

İşçilerin çoğunluğunun sendikamıza katıldığı bir durumda, sendikamız üyelerinin meşru temsilcisi olarak, CPS’yi haksız yere çıkardığı işçileri bir an önce geri alması,  sorunların daha fazla büyümesine yol açacak sendika karşıtı çizgisinden derhal vazgeçmesi için bir kez daha çağrı da bulunmaktadır.

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!