Deri işçileri 1 Mayıs’a Hazır!

Deri işçileri 1 Mayıs’a Hazır!

 

Sendikamız yaklaşan 1 Mayıs, Derimsan Deri’de işten atma saldırısına, Kiralık İşçilik ve Kıdem tazminatının gaspına karşı, Toplu Sözleşmede işverenlerin taviz istemesine karşı Tuzla Deri Sanayi’de protesto gerçekleştirdi.

 

Uyguner Deri önünde toplanan işçiler buradan Derimsan Deri direniş çadırına doğru yürüyüşe geçti. İşçiler “Sözleşme hakkımız engellenemez”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Sözleşme hakkımız grev silahımız”, “Zafer Direnene Emekçinin Olacak” sloganlarını attı.

 

Direniş çadırı önünde yapılan açıklamada Tuzla Şb. Bşk. Binali Tay deri işçilerinin 30 yıldır yararlandığı bir hak olan Aile yardımında kısıtlamaya gidilmesi durumunda greve çıkmaktan hiçbir tereddüt etmeyeceklerini söyledi. Geçmişte verilen mücadelenin masada kaybedilmeyeceğini ve buna fırsat vermeyeceklerini söyledi.

 

Genel başkanımız Musa Servi yaptığı konuşmada, kıdem tazminatının yeniden gündeme getirildiğini, yine kiralık işçilik sistemi ile işçilerin kölece şartlara mahkum edilmek istendiğini söyledi. İşçilerin örgütlü mücadele ile saldırıları geri püskürtebileceğinin altını çizen Servi tüm işçileri kölelik yasalarına karşı durmaya çağırdı. Ülkede kaos ortamından kurtulması için tüm işçiler ve emekçiler için barış barışı savunmanın şart olduğunu belirtti.

 

Yaklaşan 1 Mayıs’ın anlamının ve ortaya çıktığı sürecin bugün mücadele etmek anlamında olduğunu kölelik yasalarına karşı durmak olduğunu söyleyen Servi tüm deri işçilerini 1 Mayıs’ta Bakırköy alanında olmaya çağırdı.

 

Konuşmanın sonunda tüm işçiler Birlik Mücadele Zafer sloganlarını atarak halaya çekti.

 

27.04.2016

 

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!