Deri işçileri İşten Atmalara Karşı Ve Toplu Sözleşmesi İçin Yürüdü

HNK TEKSTİL’İN SENDİKA DÜŞMANI TAVRI PROTESTO EDİLDİ

 

HNK Tekstil’de bir süre önce sendikamıza üye olan işçilerden 3’ünü işten atan işverenin sendika düşmanı tavrı işyeri önünde yapılan açıklama ile protesto edildi. İşyeri önünde yapılan açıklamaya Tuzla Deri Sanayide örgütlü olduğumuz işyerlerinden eyleme yoğun katılım gerçekleşti.  Açıklamaya işten atılan işçiler de katıldı.

 

Burada HNK Tekstil işverenine çağrıda bulunan sendikamızın Tuzla Şb. Başkanı Binali Tay işverene çağrıda bulunarak atılan işçileri geri almaya işçilerin anayasal haklarına saygı göstermeye çağırdı.

 

 

KAZANILMIŞ HAKLARDAN TAVİZ YOK!

 

Burada yapılan açıklamanın ardından Derimsan Deri bünyesindeki Boss Deri’nin toplu sözleşme döneminde yetkiye itiraz etmesi ve devamında işyerinde üyelerimize yönelik baskılarını protesto etmek için işyeri önüne yüründü. Yıllardır toplu sözleşmeli olarak çalışan Boss Deri’de sendikasızlaştırma saldırısına karşı güçlü bir şekilde karşı duruldu. Hem Grup Toplu Sözleşme döneminde olmamız hem de örgütlü olunan işyerlerinden sendika karşıtı çabalara karşı işçiler “sendika yoksa üretim de yok”, “sözleşme hakkımız grev silahımız” sloganlarını attı.

 

Tuzla Deri Sanayi'de grup toplu sözleşme sürecinde olunması ve işverenlerin krizi bahane ederek sözleşmedeki mevcut haklardan taviz istemelerine karşı sanayi içinde yapılan yürüyüşe tüm örgütlü işyerlerinden işçiler katıldı.

 

Boss Deri önündeki açıklamada Deriteks Tuzla Şube Başkanı Binali Tay tüm işçileri greve hazır olmaya çağırdı. Tay, bugüne kadar alınan hakların masade alınmadığını ve masada da verilmeyeciğini söyledi. Derimsan'ın yıllardır örgütlü olunan bir işyeri olmasına rağmen toplu sözleşme engelleme çabalarına da asla sessiz kalmayacaklarını söyledi. Son dönemde savaş politikalarından işçilerin etkilendiğine değinen Tay, işverenlerin de buradan kendileri için bahane ürettiklerini ve toplu sözleşmede aile yardımını kaldırmak istediklerini ve bunun da mevcut haktan geriye dönmek olacağını altını çizdi ve tüm işçileri gerekirse grev yoluyla haklarını koruyacaklarını söyledi.

 

Sendikamızın Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan sonrasında sözü alarak işçileri bu süreçte birlik ve beraberlik içinde olmalarını ve Derimsan işverenini de sendika baskına son vermeye çağırdı. Yıllardır bu işyerinde emek veren işçilerin olduğunu ve işçilerin bu dönemde sendikadan istifaya zorlandığına değinerek bu saldırının sadece Boss Deri’de değil tüm deri işçilerine yapılmış bir saldırı olarak gördüklerini söyledi.

 

Deri işçileri, "Derimsan şaşırma sabrımızı taşırma", "sözleşme hakkımız engellenemez", "sözleşme hakkımız grev silahımız', " hak verilmez alınır, zafer sokakta kazanılır" sloganlarını attı.

 

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!