Deri İşçileri Zeytinburnun´da Eylem Yaptı

Punto Deri’de sendikalaşma hakkını tanımadığı işçileri sokağa atmaya devam ediyor. Punto 2013/Ağustos ayı başında sendikalı işçilere karşı yoğun baskı ve işten atma yöntemleri kullanarak işçileri sendikal haklarından vazgeçirmeye çalıştı. Haklarından vazgeçmeyen işçiler ise bugün kapı önünde koyuldu. 45 üyemiz Punto’nun ana yerinde geçtiğimiz süre zarfında işten atıldı. Punto Deri’ye ait olan ”Maksut Tat” adlı başka bir fason işyerinde işçilerin çoğunluğunun sendikaya geçmesiyle işveren 50 işçinin tamamını işten attı. 80 işçinin işlediği tek suç sendika haklarını kullanmalarıdır. Punto Deri’de direniş bugün 165.gününde. Yani Punto işçileri beş buçuk aydır sendika haklarını savunarak,  işyeri önünde işe geri dönmek için bekliyor.
 

         İşveren tüm iyi niyet çabalarımıza rağmen, sürecin hiçbir aşamasında iyi niyet ortaya koymamıştır. İşçilerin talebi ise yasal haklarından kısmen değil tam olarak yararlanmak ancak işveren yasal haklara dahi tahammül göstermemektedir. Yıllarca bu işyerinde çalışan ve hizmet etmiş olan işçiler gecesini gündüzüne kattı, hafta sonu tatili bilmedi, eşi ve çocuklarıyla ilgilenemedi, hasta oldu rapor aldı ama yine çalıştı, kimyasallarla iç içe çalıştı sağlığından oldu. İşveren ise işçilerden başlarını kaldırmadan, itiraz etmeden çalışmalarını istedi. Ancak patronlar bunun ne gibi bir sonuç doğuracağını,  sosyal boyutunu bir gün bile düşünmediler. Onlar sadece kasalarının ne kadar dolduğuyla ilgilenirken, işçiler ise gelceksizlik uçurumuna sürüklendi. İşçi hasta olmuş, olmamış umurlarında bile olmadı. Bugün burada atılan üyelerimizin eşleri ve çocukları aramızda. Onların burada olmasının bir amacı var. Sadece işçileri işten atmakla kalmadı  onların ailelerini de zor durumda bırakacak kararlar aldı. Buzdağının görünmeyen yüzü işte burada bulunan kadınlar ve çocuklardır.  Mağazada binlerce Euro’ya satılan bir montun diken işçiler yıllarca kanunlara aykırı şekilde çalıştırıldı. Burada bütün piyasayı ellerinde tutan ve istedikleri gibi belirleyen patronlar işçilerin emeğini yıllardır görmezden geliyor. Bu emek olmadan o mağazaya koyacak tek bir mont dahi bulamazlar. Artık bundan sonra işçilerin taleplerini görmezden gelemezsiniz. İşçilere bugüne kadar kullanılıp atılan bir mal gibi davrandınız. Bundan sonrası için hiçbir şey eskisi olmayacaktır. Kuzu Deri, Punto Deri mücadeleleri diğer işyerlerinde dalga dalga büyüyecektir. Burada çalışan deri işçilerine sesleniyoruz. Hiçbir endişeniz olmasın. Sorunlarınıza karşı örgütlenin, sendikamıza üye olun. Haklarınız var, kullanmaktan çekinmeyin. Patronların bizlere dayattığı koşulları bizler belirlemedik ama biz istersek bu koşulları değiştirebiliriz. Patronlar bugün rahatsızlar çünkü kurdukları düzene itiraz eden birileri var, işçiler var ve hergeçen gün bu itirazımız katlanarak büyüyor.  İnsanca çalışmak istiyoruz. “ARTIK YETER, DERİ İŞÇİSİ KÖLE DEĞİLDİR” diyoruz.

          Buradan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sesleniyoruz. Bu işçilerin sesini artık duyun. 80 işçinin sorumluluğu sadece işverenin değil sizin de üzerinizdedir. Ve Zeytinburnu halkı bu işçilere sahip çıktığını göstermek için binlerce imza vermiş ve desteğini göstermiştir. Punto işvereni sendika karşıtı tutumuyla açıkça suç işlemektedir. Bu işçilerin geleceğini karartan işveren hakkında yaptırım uygulanmasını gerekir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını göreve davet ediyoruz.

 

Buradan Punto işverenine bir kez daha sesleniyoruz. Hangi yolu denersen dene biz bu davamızın peşini bırakmayacağız. Bugün burada yarın bir başka yerde olabilirsin nereye gidersen git sendikamız bu işin peşini bırakmayacaktır. Artık bu tavrınızdan vazgeçin ve işbarışını sağlayalım. Buradan tüm deri patronlarına da sesleniyoruz. İşçilerin yasal haklarının takipçisi olacağız. Mücadelemizi sürdüreceğiz. Zeytinburnu halkına da buradan imza kampanyamıza verdikleri dayanışmadan dolayı teşekkür ediyoruz.
 

DERİTEKS YÖNETİM KURULU


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!