DERİ İŞÇİSİ’NDEN PATRONLARA KARARLILIK MESAJI

 

Tuzla Deri Sanayi’de deri işçileri toplu sözleşme haklarına, işten atma saldırılarına, kimi işyerlerinde örgütsüzleştirme çabaları ve meclis gündeminde yer alan kölelik yasalarına karşı deri organize sanayide bir yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Uyguner Deri önünde toplanan işçiler buradan Derimsan Deri önüne doğru yürüyüşe geçti.  Derimsan Deri’de son dönemde sendikadan istifa baskısı ve işverenin örgütsüzleştirmeye yönelik çabaları ve en son 5 işçinin işten çıkarılmasını üzerine buraya yüründü.

 

Deri işçileri 11 işyeri için devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde işveren sendikasının aile yardımını ortadan kaldırma girişimleri ve sosyal haklardan taviz istemelerine izin vermeyeceklerini bugün yapılan bir kez daha yaptığı eylemle duyurdu.

 

İşçiler sık sık “sözleşme hakkımız engellenemez”, “sözleşme hakkımız grev silahımız”, “sözleşme yoksa üretim de yok”, “birlik mücadele zafer” sloganlarını atarak ilerledi.

 

Derimsan Deri önünde toplanan kitleye yönelik sendikamızın Tuzla Şube Başkanı Binali Tay işçilere seslendi ve işverenlerin saldırılarının cevapsız kalmayacağını ve bunun için deri işçilerinin her türlü zor koşula hazır olması gerektiğini ifade etti.

 

GREVE HAZIRIZ!

 

Genel başkanımız Musa Servi de işverenlerin krizin faturasını emekçilere çıkarılmak istendiğini, deri işçilerinin bugüne kadar çetin mücadeleler ortaya koyduğunu ve işverenlerin 1987 yılında Kazlıçeşme Grevinde elde ettiği haklara göz diktiğini söyledi. Servi, tüm deri işçilerine toplu sözleşmede uyuşmazlık tutulduğunu ve tüm işçilerin greve hazırlanmaları çağrısında bulundu.

 

Aka Deri’de direnişin devam ettiğini işverenin başta verdiği söze uygun davranmadığını söyleyen Servi Aka Deri işverenine atılan işçileri geri alma çağrısında bulundu.

 

Servi taşeron işçilere kadro diye müjde verilmesine de tepki göstererek işçilerin kıdem tazminatından yoksun bir şekilde adına taşeron konmasa da taşeron şartlarda çalışacaklarının kısa zaman içinde ortaya çıktığını belirtti.

 

Kiralık İşçilik uygulamasının Meclis gündemine yeniden getirilmesi üzerine Servi, kiralık işçiliğin modern köleler yaratmak amacıyla kapitalizmin vahşi sömürü düzenine yeniden dönmek olduğuna değindi.

 

Servi son olarak tüm deri işçilerine mücadele konusunda güvendiğini ve işçilerin büyük bir sorumluluk ile mücadele etmek zorunda olduğunun altını çizdi.

 

12/04/2016

   


Foto Galeri

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!