Emek, Barış ve Demokrasi Mücadelemiz Susturulamaz

12.10.2015

 

Sendikamız Ankara'da yaşanan alçak saldırı sonrası ülke genelinde eylem ve grevlere destek olmak amacıyla Tuzla Deri Sanayi'de bir eylem gerçekleştirdi. Öğlen saatinde iş bırakarak gelen deri işçileri hunharca yapılan saldırıyı protesto etti ve sanayi içinde yürüyüş yaptı.

Sendikamızın genel başkanı Musa Servi yapılan saldırıyı kınayana bir konuşma yaptı. Tuzla Şb Bşk. Binali Tay'da söz alarak yapılan saldırıyı şiddetle kınadı.

 

 

Yapılan basın açıklaması metni;

 

Barış, emek ve demokrasi için bir araya gelen onbinlerce emekçi, işçi, öğrenci, gençi yaşlı ve kadının katıldığı Ankadara mitinginde  hunharca ve barbarca bir katliam gerçekleştirildi. Ülke tarihinin bu en kanlı katliamında Türk Tabipler Birliği açıklamasına göre en az 105 kişi yaşamını yitirdi, onlarcası yoğun bakımda, 460 kişinin ise tedavisi devam ediyor..… Maalesef Her geçen gün ise can kayıplarının sayısı artmaktadır.

 

Ülkemiz son dönemlerde çatışma, şiddet, bombalama, katliam haberleri ile sarsılmaktadır.

 

Suruç ve Diyarbakır’da yaşanan benzer saldırılar ve şimdi de Ankara’da yaşanan katliamla halk arasında korku, kaos ve panik yaratılmak istenmektedir. Yapılan saldırıların hedefinde halkımız bulunmaktadır.

 

Daha önceki bombalı saldırıların arkasında kimlerin olduğunun hala aydınlatılmamış olması yeni saldırılara açık kapı bırakmaktadır. Türkiye’nin en güvenlikli ili olan Ankara’da bir miting organizasyonunda 2 ayrı patlamanın yaşanabilmesi  ve hiçbir güvenlik önleminin olmadığının açığa çıkması ne kadar ciddi bir güvenlik zafiyeti içinde olunduğunu göstermektedir. İstediğinde binlerce polisi, tomayı meydanlara yığarak kuş uçurtmayan mevcut iktidar, Ankara’nın göbeğinde mitinge katılan insanlarımızı koruyamamıştır.

 

Ülkede emek, barış ve demokrasi temalı bir mitinge bile bombayla saldırılması gerçek anlamda barış isteyenlere karşı bile ne kadar tahammülsüz olunabilineceğini göstermektedir.

 

 Savaşa karşı yüzbinlerin biraya gelerek barışçıl bir gösteri yapmasına tahammül göstermeyenlerin açık hedefi kuşkusuz halkımızdır. Çünkü barışa bu ülkenin tüm kesimlerinin ihtiyacı vardır. İşçilerin ve emekçilerin ve ezilenlerin ihtiyacı vardır. Savaştan ve kandan beslenenler elbette barıştan, kardeşlikten ve demokrasiden korkarlar. Bizler bu ülkede daha fazla kan aksın, çatışmalar devam etsin, cenazeler gelsin istemiyoruz. Bizler bu ülkeden barış ve huzur içinde kardeşçe yaşamak istiyoruz. Bunun için de mücadelemizi sürdüreceğiz.

 

Sendikamız böylesi anlamlı bir günde Emek, Barış ve Demokrasi için bir araya gelenlere yönelik hunharca ve alçakça yapılan saldırıyı lanetlemektedir. Saldırıda yaşamının yitirenlerin ailelerine, yakınlarına ve dostlarına başsağlığı diliyor, yaralıların bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını ümit ediyoruz.

 

Deriteks Sendikası olarak üzüntülüyüz, öfkeliyiz, yastayız ve isyandayız. Bugün yurt genelinde doktorlar, eğitimciler, işçiler eylemdeler ve grevdeler. Deriteks Sendikası ve üyeleri olarak huzurumuza, barış, kardeşlik  ve demokrasiye yönelen bu saldırıya bugün burada olduğu gibi sessiz kalmayacağız. Saldırının açık ve gizli tüm faillerinin derhal ortaya çıkarılmasını ve hesap vermelerini istiyoruz.

 

Tüm halkmızın bir kez daha başısağolsun.


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!