ETF TEKSTİL İŞÇİLERİ MÜCADELEDE KARARLI

07.08.2022

 

Bir çok küresel ve yerel markalar için tişört üretimi gerçekleştiren ETF Tekstil işyerinin üretimi devam ettirmeyerek kapanacağını bildirmesi üzerine 300’e yakın işçi Temmuz ayı sonunda işten çıkarıldı.

 

İşyerinde üçüncü dönem toplu iş sözleşmenin yürürlükte olduğu sürede gerçekleşen kapanma nedeniyle üyelerimizin toplu iş sözleşmesinden doğan hakları kapsamında ödenmemiş olan;

 

2021 yılından 75 günlük ikramiye, 2022 yılında 30 günlük ikramiye, kıdem ve ihbar tazminatları, yıllık izin hakları olmak üzere alacakları bulunmaktadır. İşverenin arabulucu nezdinde sunduğu teklifin ortalama alacakların yüzde 40’ına denk düşmesi nedeniyle sendikamız verilen teklifi kabul etmemiştir. Sendikamızın işyeri yönetimi ile yürüttüğü görüşmelerde ise ödemeler ile ilgili olumlu bir netice alınamamıştır.

 

Üyelerimizin mevcut belirsizlik ortamında haklarını almayı beklerken, işverenin var olan hakların önemli bir bölümünden işçiyi vazgeçmeye zorlaması ve olumlu bir adım atmaktan uzak oluşu nedeniyle eylemsel bir süreç başlamış ve 22 Temmuz’dan beri fiili işyeri protestoları gerçekleşmiştir. Fabrikanın kapanmasının akabinde sendikamız öncülüğünde  üyelerimiz işyeri kapısı önünde eylemlerine devam etmektedir.

 

Sendikamız eylemlerinin daha geniş alanlara taşımış ve en son işverene işçilerin katılımıyla evininin bulunduğu bölgeye giderek alacakların ödenmesi çağrısında bulunmuştur.

 

ETF işçilerinin 17.gününde devam eden direnişi kazanımla sonuçlanana kadar mücadelemizi kararlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!