Grev Haktır, Engellenemez!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25.05.2017

 

Grev Haktır, Engellenemez!

 

 

Toplu Sözleşme sistematiğinin en önemli bileşeni grev hakkıdır. Grev sadece uygulanmak üzere değil, greev çıkılmadan önce tarafları anlaşmaya iten önemli bir işlevselliği bulunmaktadır. Toplu iş sözleşmeleri sistematiği grev esasına göre düzenlenmektedir. Ancak bu sistematikte grevin yasaklanması ise toplu iş sözleşmelerine de zarar vermektedir.

 

Grevlerin uygulanabilir ve etkin olmadığı durumlarda toplu iş sözleşmelerinden işverenlerin anlaşma yolunu tercih etmesi ise beklenemez. Grev hakkı sadece uygulanma aşamasında değil, varlığı caydırıcı bir unsurdur. Ancak cam işçilerinin toplu iş sözleşmesi ile haklarını geliştirmek ve taleplerini kabul ettirebilmek için barışçıl çabalarını hiçe saymayı alışkanlık haline getiren şişecam işverenleri için grev caydırıcı bir unsur olmaktan çıkmıştır.  

 

İşçilerinin emeği ile her yıl kar üstüne kar eden Şişecam toplu sözleşmelerde işçilerin taleplerine duyarsız ve sorumsuzca hareket etmektedir. Cam işçilerinin haklı ve meşru taleplerini hayata geçirmek için grevi kullanmak istemelerine karşı engellenme girişimi kabul edilemezdir. Cam işçisinin emeğinin hakkı çalınmak istenmiştir.

 

Daha önce de bilindiği üzere Grev  “erteleme” adı altında, yasaklarla karşılaşmıştır. Grev yasaklarının sistematik bir hal aldığı görülürken, grev bir  hak olmaktan fiilen çıkarılmıştır. Her grevin aynı mantıkla siyasi iktidar tarafından engellenmesi açıkça grevin yasaklanması anlamına gelmektedir.  

 

Sendikamız cam işçilerinin ve Kristal-İş Sendikasının yanındadır. Grev engellemelerine karşı cam işçilerinin haklı mücadelesinin yanında olmaya devam edeceğiz.

 

Grev haktır, engellenemez!

 

 

 

DERİTEKS YÖNETİM KURULU


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!