GRUP TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ ANLAŞMA İLE SONUÇLANDI

 

Deriteks Sendikası ile Deri İşverenleri Sendikası arasında devam eden Grup Toplu İş Sözleşmesi anlaşma ile sonuçlandı.

 

2016-2019 Grup Toplu Sözleşme döneminde işverenlerin krizi gerekçe göstermeleri ve işçilerin 29 yıldır yararlandığı bir hak olan aile yardımını vermek istememeleri üzerine sendikamız Tuzla Deri Sanayi’de birçok eylem gerçekleştirdi. Sendikamız kazanılmış haklardan taviz vermeyeceğini deri sanayide yaptığı kitlesel yürüyüşler, geç işbaşı yapma eylemleri ile ortaya koymuştu. Gelinen en noktada ise sendikamız ve işveren sendikası arasında uyuşmazlık tutulması nedeniyle sendikamız grev uyarısında bulunmuştu. Sendikamızın kazanılmış haklardan taviz vermeme doğrultusunda kararlı bir duruş sergiledi. Bu kararlı tutum sonrası işverenler aile yardımı konusundaki tekliflerini geri çekmek zorunda kaldılar.

 

Yapılan anlaşma gereği ücret zamları ile ilgili; 57-TL’nin altındaki ücretler 57- TL’ye yükseltildikten sonra tüm işçilerin günlük ücretlerine 10,00 TL seyyanen zam yapıldı. Bu durumda en düşük yevmiyeli işçiye zam oranı %22 oranında yansırken ortalama zam oranı ise %18 olarak yansıdı.

 

Sosyal haklar ise mevcut haliyle korunarak %10 zam yapıldı.

 

Sözleşme döneminde işverenlerin Rusya ile yaşanan krizi gerekçe göstererek kazanılmış haklardan taviz vermeye yönelik algı oluşturmak istemelerine karşı sendikamız üyeleri ile birlikte kararlı bir duruş sergilemiş, kazanılmış haklar korunmuş ve içinde bulunduğumuz süreçte önemli bir toplu sözleşme imzalanmıştır. 

 

26.05.2016


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!