Gür İplik-2 İşçileri eylemlerini sürdürüyor

Gür İplik-2 firmasında çalışan işçilerin  bekleyişi 10 günü doldurdu. Çalışma koşullarının yasaların gerektirdiği şartları sağlamadığı ağır şartlarda çalışan işçiler sorunlarını çözmek için örgütlenme yolunu seçti. Arından, kısa süre önce sendikamıza topluca üye olan işçilerin üzerindeki baskılar başladı. Bu baskıların devam etmesi sendikal süreçle arttı ve işveren işçilerin iş başı yapmasına izin vermedi. Bu nedenle işçiler kapı önünde beklemeye devam ediyor. Fiili olarak direnişe geçen işçilerin ise; sendikalı çalışmak, çalışma yasalarının eksiksiz uygulanması ve ücretlerinde iyileşme talep ediyor. 

 

İşçilerin ücretleri hafta sonu çalışmalar dahil edildiğinde 1200-TL’yi ancak bulabiliyor, ayrıca yıllık izinlerini kullanamıyor, fazla mesai ücretlerini alamıyor, onun yerine performans adı altında elden para veriliyor. Sigortaya düşük prim bildirilmesi nedeniyle emeklilik haklarında da önemli bir kayıp yaşayan işçiler bu sorunlarının çözülmesi ve insanca şartlarda çalışabilmek için mücadele sürdürürken dün Gaziantep’te konuyla ilgili bir basın açıklaması yapıldı.

 

Kırkayakta başlayan yürüyüş Atatürk Caddesini takiben Balıklı meydanında sona erdi ve işçiler yaptıkları açıklamada sendikamızın Gür İplik-2 İşçileri Haklarını İstiyor yazılı pankartı taşıdı ve sık sık “Gür İplik İşçisi yalnız değildir”, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sloganları atıldı. Açıklama öncesi Soma’da yaşamını yitiren maden işçileri için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

 

Sendikamızın Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan 10 gündür işçilerin kapı önünde çalışmak ve haklarından yararlanabilmek için beklediğini ve ancak buna rağmen işçilerin ekmeğinden edilmek istendiğini söyledi. Gir İplik İşçisi adına konuşan bir işçi yaşadıkları süreci paylaştı ve destek istedi.


Foto Galeri

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!