Gür İplik İşçilerinin Mücadelelerinin Takipçisi Olacağız

Gaziantep 2.Organize Sanayi Bölgesi’nden yer alan Gür İplik fabrikasında çalışan işçilerin işe geri dönmek için sürdürdüğü kapı önündeki bekleyiş sonlanırken işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, yasalara uygun olarak çalışma şartlarının düzenlenmesi ve ücretlerinde iyileşme taleplerimiz geçerliliğini korumaktadır.

 

Gür İplik’te çalışan işçiler kısa süre içinde örgütlenme yolunu seçerek sendikamıza üye oldular.  İşçilerin uzun süredir devam eden sorunların çözülmeyişi, içeride baskıların artması ve son olarak işçilerin sendikalaşmalarıyla birlikte işe geri alınmaması karşısında işçiler 10 gün kapı önünde direnmiş ve eylemlerini sürdürmüştü.

 

İşçilerin temel sorunları; 

-Üretleri hafta sonu Pazar günü çalışma da dahil edildiğinde 1200-TL’yi ancak bulabiliyor,

-Yıllık izinlerini kullanamıyor,

-Fazla mesai ücretlerini alamıyor,

-Performans adı altında elden para veriliyor.

-Pazar işe gelmeyince ücretten kesinti yapılıyor.

-Sigortaya düşük prim bildirilmesi nedeniyle emeklilik haklarında da önemli bir kayıp yaşanıyor.

 

Sendika olarak Gür İplik işçilerinin talepleri sadece Gür İplik’te çalışan işçilere ait bir mesele değil Gaziantep Organize Sanayi’de çalışan tekstil işçilerinin yaşadıkları genel bir sorundur. Gür İplik işçileri geceli gündüzlü işyeri önünde bekleyerek ailelerinden uzak kalmışlar ve mağdur edilmişlerdir. İnsanca yaşayabilmek için mücadele eden işçilerin bu haklı ve son derece meşru talepleri bile işten çıkarma saldırısı ile karşılanmıştır. İşçilerin en ufak bir hak talep ettiğinde, bu hak yasal bir talep olsa bile bastırılmaya çalışılması ve işten atmaya varan saldırılarla karşılanması kabul edilemezdir. Böylesi bir ortamda işçilerin en temel olan örgütlenme haklarını kullanmaları ve aynı durumda olan on binlerce tekstil işçisinin de sorunları karşısında örgütlenerek hak alabileceklerini ortaya koymaktadır.

 

Gür İplik işçilerinin başlattığı mücadelenin başından beri yer alan, direniş boyunca işçilerin maddi ve manevi olarak destekleyen sendikalara, emekten yana olan siyasi partilere, kurum ve kuruluşlara duyarlılıklarından ötürü teşekkür ediyoruz.

 

İşçilerin haklı taleplerinin ve hukuki haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz.

 

Kamuoyuna duyurulur.

 

 

DERİTEKS SENDİKASI

YÖNETİM KURULU


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!