Halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutluyor, halkların kardeşliğini, birlik ve dayanışmasını pekiştirmesini diliyoruz.

Sendikamızın Ramazan Bayramı ile yayınladığı mesaj;

“Yaşadığımız süreçte Ortadoğu’da Filistin halkına yönelik İsrail tarafından yapılan saldılar pervasızca tırmanırken yüzlerce sivilin ölmesi, artan saldırılarda hedef gözetmeksizin masum çocukların ve bebeklerin hedef alınması, yürek sızlatan tabloların ortaya çıkarmıştır. Siyonist İsrail’in kan ve gözyaşından beslendiğine bir kez daha tanık olurken, çıkarları İsrail’in savaş politikasıyla çelişmeyen emperyalist odakların tutumu nedeniyle saldırılar her geçen daha da pervasızlaşmıştır.

Ülkemizde işçilerin ve emekçilerin işyerlerinde her geçen gün örgütlenme haklarına karşı fiili eylem süreçlerine kalkıştığına tanık olmaktayız. Soma’da toplu cinayete kurban giden 301işçinin failleri belliyken işveren ve hükümet tarafından vurdumduymaz tavrın sürdürülmesi ve devamında işçilere verilen sözlerden vazgeçilmesi işçilerin haklı tepkisini doğurmaya devam etmektedir. 2014 yılının ilk altı ayında en az 978 işçinin yaşamını “kaza” adı altında yitirdiğine tanık olduk. Yaşananların bir kaza değil iş cinayeti olduğu Soma’daki ihmaller zincirinde görülmüştür.

Bu Bayram arifesinde; Tekgıd-İş’e bağlı Kent Gıda, Kristal-İş’ e bağlı  Şişecam, Türkiye Maden-İş’e bağlı Park Teknik’te yaşanan grevlerde Kent Gıda dışında Şişecam ve Park Teknik grevlerinin yasaklanması ülkemizdeki grev hakkının kullanımının kağıt üstünde kaldığını doğrulamıştır. Diğer yandan direnişte olan ve mücadele eden işçilerin eylemlerine tanık olmaktayız. Sayısız direniş yaşanırken, Yatağan Termik, Bedaş, Sütaş, MT Reklam ve Bakaç Reklam’da,  işçilerin direnişleri sürmektedir.

Meclis’te görüşülmeye devam eden Torba Yasa’da taşeron çalışmanın sınırlanmasının aksine daha da genişletileceği bir düzene doğru düzenlemelere gidilmektedir. Torba Yasa ile çalışma hayatının temel sorunlarını iyileştirecek sınırlı bir düzenlemeye gidildiği görülmektedir. Yasa ile taşeron çalışmanın genişletilerek bugünkü asıl çalışma biçimi haline getirilecek olması, Sendikal barajların varlığı korunması, yasal değişiklikle baraj altında kalan sendikaların yeni örgütlenilen işyerlerinde yetki sorunu nedeniyle sözleşme yapamamaları, örgütlenmenin önündeki engellerin devam etmesi gibi önemli sorunlar ise devam etmektedir.  

Sendika olarak ülkemizde grev hakkı için mücadele eden ve grevde olan, aynı zamanda birçok yerde işyerlerinde direnişlerini sürdüren işçilerin mücadelelerini, Kardeş Filistin halkının her türlü kuşatmaya karşı sürdürdüğü onurlu direnişi selamlıyoruz. Halkımızın Ramazan Bayramı’nı kutluyor, halkların kardeşliğini, birlik ve dayanışmasını pekiştirmesini diliyoruz. 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!