Kadın
Hamile kadın işçi 16 saat çalıştırılıyor
Dual Borgstena Otomotiv yan sanayi fabrikasında çalışan 5 işçi, Çelik-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldı. Yaklaşık bir hafta önce üyeliklerin başladığı fabrikada, sendikalaşmanın duyulmasının ardından baskı ve işten çıkarmaların yaşandığını kaydeden işçiler, bugün sendikanın bölge temsilciliği binasında bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Çelik-İş Bölge Temsilcisi Erdal Yaldız’la birlikte fabrikadaki çalışma koşullarına ilişkin bilgi veren işçilerin aktardıklarıysa kuralsızlığın nasıl kural haline getirildiğinin örnekleriyle dolu. Asgari ücret seviyesinde ücretler, günde 16 saati bulan çalışma süreleri, amirlerin hakaretleri…
 
250’si kadın, 315 işçinin çalıştığı fabrikada kadın işçilerin yaşadıkları ise dudak uçuklatan cinsten. Hamile kadın işçiler gece vardiyasında ve kimi zaman fazla mesai adı altında 16 saat çalıştırılıyor. Ağır hakaretler, küfürler ve cinsel taciz… 250 kadın işçinin çalıştığı fabrikada kreş yok. Kadın işçiler yasal hakları olan, doğum izni, süt izni gibi izinleri kullanamıyor. 
 
SOYUNMA ODASINDA KAMERA
 
1 yıldır Dual Otomotiv’de çalışan Tuğçe Uzun, sendikaya üye olduğu için işten çıkarıldığını belirterek, işçilerin çok yoğun bir baskı altında çalıştırıldığını aktardı. Fabrikada tüm üretim sahasının, hatta kadın işçilerin soyunma odalarının bile kameralarla izlendiğini kaydeden Uzun “Çok büyük bir psikolojik baskı var işçiler üzerinde. ‘Hadi bu sayı niye çıkmadı?’, ‘Bugün mesai var, mesaiye kalacaksınız’ sürekli böyle. Mesaiye kalmayana ‘Niye gelmedin?’ diye soruyorlar. Çocuğum hasta desen ‘Hayır bizi ilgilendirmez, bu sayının çıkması lazım’ diyorlar. Mesai dediğimizde birkaç saat değil. Eğer mesaiye kalacaksan bir tam vardiya daha kalmayı göze alman gerek. Yani sabah 8’de girdiğin fabrikadan gece 24.00’de çıkacaksın. Bize reva görülenler işte bunlar” diye konuştu.
 
AĞIR HAKARETLER VE CİNSEL TACİZ
 
Zekiye Matur’da 1 yıldır Dual Otomotiv’de çalışan işçilerden. 16 saat mesainin zorunlu tutulduğunu anlatan Matur, bayramlarda ya da hafta tatillerinde bile bu durumun değişmediğini belirterek, bu koşullarda çalışan işçilerin hiçbir sosyal hayatları kalmadığını dile getirdi. Fabrikada 250 kadın işçinin çalıştığını ve amirlerin kadın işçilere onur kırıcı şekilde davrandığını ifade eden Mater şunları söyledi: “Ağır hakaretler, küfürler işiten arkadaşlarımız oldu. Cinsel tacize maruz kalan arkadaşlarımız var. Bunu üst yönetime iletmemize rağmen hiçbir şey yapmadılar. Mesela tacize uğrayan evli bir kadın arkadaşımız vardı. ‘Seni kocama söylerim’ dediğinde karşısındaki ‘Ne yaptım ki sadece sarktım’ demeye cesaret edebildi. Çünkü biliyor ki bu tür tacizlerin, bu fabrikada hiçbir cezası yok. O nedenle de devam edebiliyorlar. Öyle şeyler yaşadık ki bu fabrikada bir arkadaşımızı ustabaşı taciz ediyor, kadın şikayet ediyor, bu arkadaşımızı gecenin üçünde kapının önünde koydular. Ama tacizci çalışmaya devam etti.” Bu onur kırıcı, insanlık dışı muameleden kurtulmak için sendikaya üye olduklarını vurgulayan Matur “tacizcilerin korunduğu bu fabrikada sadece insan onuruna yaraşır bir şekilde çalışmak istediğimiz ve anayasal haklarımızı kullanmak istediğimiz için işten atıldık bizler. Kimin korunması gerekiyor? Onların mı, bizim mi” dedi.
 
KREŞ YOK, DOĞUM İZNİ, SÜT İZNİ KULLANDIRILMIYOR
 
250 kadın işçinin çalıştığı fabrikada kreşin olmadığını, kadın işçilerin doğum izni, süt izni gibi izinlerini kullanmadığını belirten Matur “hamile kadın işçinin gece vardiyasında çalıştırılmaması lazım ama karnı burnunda gece işe gelen arkadaşlarımız var. Mesaiye kalan 16 saat çalışan hamile kadın işçiler var. Bırakın kadın olarak kimi hakları kullanmayı, bize insan muamelesi bile yapılmıyor ki” şeklinde konuştu.
 
Sendikaya üyeliklerin bir hafta önce başladığını, yeter çoğunluk sağlanamadan işverenin sendikalaşmadan haberdar olduğunu dile getiren Çelik-İş Sendikası Bölge Temsilcisi Erdal Yaldız “Dual Otomotiv’de geçmişte de sendikalaşmaya benzer reaksiyonlar gösterilerek işten çıkarmalar yaşanmış. Bugünde aynı tahammülsüzlük devam ediyor. Arkadaşlarımız açısından hukuki mücadele başlatacağız ve işçi arkadaşlarımızın kararlılığı sürdükçe de bizde aynı kararlılıkla bu mücadeleyi sonuna kadar götüreceğiz” dedi.
 
Kaynak: Evrensel

Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!