IndustriAl Küresel ve Avrupa Sendikaları Türkiye´deki üye sendikalarıya bir araya geldi

IndustriALL Küresel Sendika ve IndustriAll Avrupa Sendikası’nın Türkiye’de üye sendikaları ile yaptıkları toplantı 16 Aralık’ta Tes-İş Sendikası Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.  

 

IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreteri Valter Sanchez küresel ölçekte son 11 yılında 120’nin üzerinde ülkeden çalışma yaşamında reformlar yapıldığını ancak bunlardan sadece üç ülkede işçiler lehine düzenleme yapıldığını belirtti. Geçtiğimiz yıl 200’ün üzerinde dayanışma talebi ile mektup aldıklarını bunun 43’ünün Türkiye’den olduğunu belirtti. IndustriAll Küresel Sendikaı olarak 2020 yılınde yapılacak olan genel kurulda yeninden aday olmayacağını açıklayan Valter genel kurulun temel gündemleri arasında hakların nasıl geliştirileceği, sendikal hareket için güç inşa etmek ve sürdürülebilir sanayi politikalarına dair politikalar belirlemek olduğunu belirtti. Yenilenebilir enerji uygulamaları ile birlikte fosil ve kömüre dayalı yakıtların kullanımının pahalı hale gelmeye başladığını belirten Valter küresel ısınmaya karşı önemli bir gelişme olacağını belirtti.

 

IndustriAll Avrupa Sendikası Genel Sekteri Luc Triangle ise Türkiye’deki sendikal hareketin sorunlarını yakından takip ettiğini ve Türkiye’deki sendikaların Avrupa’da 5-6. Sırada olduğunu belirtti. Luc endüstri 4.0 ve dijitalleşme gibi gelişmeler nedeniyle iş kayıplarının olduğunu, örneğin elektrikli arabaların üretilmesi binlerce motor üretiminde çalışan işçinin işsiz kalacağını belirtti. Bu gelişmelere yönelik politikaların belirlenmesi gerektiğini belirtti.

 

Genel sekreterlerin konuşmalarının ardından Türkiye’deki üye sendikalar söz alarak görüş ve önerilerini dile getirdiler. Sendikamızın genel başkanı Musa Servi ülkemizde göçmen işçilik, Suriyeliler, asgari ücret, enflasyon ve işsizlik ve ülkemizdeki sendikal hareketin önündeki engellere dair bir konuşma yaptı. Ülkemizde işkolu barajının sendikal hareket içinde önemli bir engel olduğunu belirterek işkolu barajına karşı durulması gerektiğini belirtti. Servi ayrıca işkolumuzdaki sendikalar arasında yapılmış olunan centilmenlik anlaşması konusunda IndustriAll'u daha fazla insiyatif alması gerektiğine değindi. IndutriALL Genel Sekreter yardımcısı olan Kemal Özkan'ı önümüzdeki dönemde genel sekreterlik pozisyonu için destekleyeceklerini  açıklayan Servi, bunun ülkemiz açısından bir kazanım olacağını söyledi. Diğer yandan IndustriAll Avrupa Sendikası için de Luc Triangle'ı destekleyeceklerini belirtti.

16.01.2020

 

 

 

 

 

 


Foto Galeri
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!