İşçi İstismarıyla Yapılan Çanta

Mulberry: İşçiler istismar edilerek yapılan 1000 €’luk çanta.

 

IndustriAll Küresel Sendikası Mulberry’i Türkiye’deki SF Deri’deki hareketsizliğini kınımaktadır. Bir sürü yıldırma yöntemi işçilerin Deriteks Sendikası’na katılmalarını engellemeye devam etmektedir ve işten atılan 14 işçi işe geri alınmamıştır.

 

24.09.2015

Mulberry bu tedarikçide denetimler gerçekleştirdiğini söyleyerek bu eylemsizliğine göz yummaktadır. Ancak SF Deri’de ne bugüne kadar yapılan denetimler ilgili sendika Deriteks’e danışılarak yapıldı ne de bulgular ve denetim süreçleri kamuoyuna açıklandı.

 

Mulberry ayrıca SF Deri’deki ihlallerde Türk mahkemesinde devam eden bir dava varken davanın ayrıntılarını tartışmayacaklarını söylemektedir.

 

IndustriAll Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Ökan:

 

“Temmuz ayında Mulberry’e kendi Satınalma İlkelerini uygulamak için gerçek bir taahhütleri varsa IndustriAll Küresel Sendikası ve Türk iştiraki Deriteks ile birlikte SF Deri’de bir çözüm bulmak için toplantı yapmamız gerektiğini söyledik. Ancak bugüne kadar bu öneri kabul edilmedi.

 

Pahalı Mulberry ürünleri üreten işçilerin işyerinde sendikalaşma ve temsil hakları vardır. Mulberry bizimle ve Deriteks ile görüşmeli ve SF deri’deki zararı düzeltmeye başlamalıdır.” Dedi.

 

 

Bu davanın Türkiye’deki tehlikeli bir emsal teşkil etme tehlikesi bulunmaktadır. Sf Deri İş Hukukunu devre dışı bırakarak Ticaret ve Borçlar Kanunu ile sendikayı kırmaya çalışmaktadır. Bu kanun kapsamın şirket Deriteks’i ve eylemlerini durdurdu. SF Deri sendikanın işçileri organize ederek “haksız rekabete”  neden olduğu iddia ediyor. Bu iddia kapsamında Deriteks’e “haksız rekabete” neden olmakla ve tazminat ödemesi için Ceza Mahkemesinde dava açıldı.

 

Bu yasaya göre işyeri önündeki gösteriler yasaklandı, sendika pankartına el konuldu ve yayın yasakları getirildi.

 

Kemal Özkan “Mulberry şimdi Türkiye genelinde sendikal örgütlenmeyi baltalamaktan sorumlu bir marka olmayı göze alıyor.” diye ekledi.

 

İngiltere merkezli markaya yazmak için buradan IndustriAll-LabourStart kampanyasına katılın.

 

Kaynak:

IndustriAll Global

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!