Ismaco´da Toplu İş Sözleşmesi İmzalandı

Sendikamızın üç yıl önce başlattığı örgütlenme sürecinin ardından,  Ismaco ve sendikamız arasında toplu iş sözleşmesi imzalanmasıyla mutlu sona ulaşıldı. İmzalanan toplu iş sözleşmesi sendikamızın tekstilde imzaladığı ikinci sözleşme olması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

 

Ismaco örgütlenmesi yerel ve uluslar arası girişimlerin sonucu olarak çok zorlu süreçlerin ardından başarılmıştır. Konuyla ilgili IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan yaptığı açıklamasında;

 

“Üç yılı aşkın bir süredir devam eden bu sürecin, bir toplu iş sözleşmesi ile taçlandırılarak nihayetlenmesinden son derece memnuniyet duymaktayız. “Deriteks sendikamız ve Ismaco’da çalışan üyelerimiz kararlılık ve azimle mücadelelerini sürdürdüler ve tüm dünyaya örnek oldular. Kendilerini kutluyorum. Ismaco’da gerçekleştirilen örgütlenme ve toplu iş sözleşmesi, sendikal alanda uluslararası işbirliği ve birlikte çalışmanın ne denli önemli olduğunu bize bir kez daha açıklıkla göstermiştir. Bu süreçte tüm dünyada 50 milyonu aşkın üyeyi temsil IndustriALL Küresel Sendika ailemiz, İtalya üye sendikalarımızın da önemli katkıları ile, Deriteks Sendikamız’a her türlü dayanışmayı göstermiştir. Bu vesile ile, Ismaco ve bağlı oldukları Italyan Ermenegildo Zegna şirketinin yönetimine bu önemli gelişmeye taraf oldukları için tebriklerimi iletmek isterim. Ismaco gibi daha çok örneğe ihtiyacımız var ve biz bunu gerçekleştirmede kararlıyız.” dedi.

 

Deriteks Genel Başkanı Musa SERVİ ise;

“Varılan anlaşma çok zorlu süreçlerin neticesinde geldi. Bu yolda işçi arkadaşlarımızın yoğun fedakarlıklıları var. Konu hem yerel hem de uluslararası alanda ikili bir mücadele perpektifi ile ele alındı ve 3 yılı bulan müzakereler yapıldı. Toplu sözleşme sürecine üyelerimizi katılımı bizim için son derece önemliydi. Demokratik bir süreç işleterek üyelerimizin beklentilerine de uygun ve önemli kazanımların olduğu bir sözleşme imzalandı. Bu sürecin buraya gelmesinde en başta üyelerimize kararlı ve sabırlı durdukları için, yine bu davayı en başından bu yana takip eden federasyonumuz IndustriAll Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’a ayrıca teşekkür ediyorum. Üç yıllık süreçte bizleri yalnız bırakmayan sendikalara, kurumlara ve emek dostlarına ayrıca teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Yapılan sözleşme çerçevesinde sözleşmede seyyanen 120,00- TL net ücret artışı sağlanmıştır.  Sosyal haklarda; yılda 3 tam maaş ikramiye, yılda toplam 300,00-TL erzak yardımı, fazla mesai ücreti %60 zamlı olarak ödenecektir.  Sözleşmedeki diğer sosyal ödentiler ise; çocuk ödeneği, eğitim ödeneği, doğum ödeneği ve evlenme ödeneğidir. Sosyal haklar dahil edildiğinde yaklaşık ortalama 350,00- TL’lik iyileşme sağlanmıştır.

 

Basına ve kamuoyuna duyurulur.


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!