ISMACO´DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR!

ISMACO’DA YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR.

İstanbul Endüstri Serbest Bölgesi’de yer alan ve Ermenegildo Zegna markasının Türkiye’deki gömlek fabrikası olan ISMACO firmasında sendikamızın örgütlenme sürecinde yeni bir dönem başlıyor.

 

Ismaco örgütlenme süreci

2012 yılı Aralık ayında Ismaco’da sendikalaşmanın başlamasıyla toplam 9 işçi işten çıkarılmış, işçiler Serbest Bölge girişinde çadır kurarak 245 gün direniş gerçekleştirmiş, bağlı olduğumuz uluslar arası federasyon, IndustriAll internet sitesi üzerinden bir kampanya başlatmış, Ismaco örgütlenmesindeki uluslararası müzakerelerin yürütücüsü ve aynı zamanda IndustriAll Genel Sekreter Yadımcısı Kemal Özkan Türkiye’ye çok sık gelerek direnişteki işçileri ziyaret etmiş ve basın açıklaması ve eylemlerinde bulunmuştu.

 

Aradan geçen iki yıl sonucunda IndustriALL ile Ermenegildo Zegna arasında devam eden uzun müzakereler sonucunda bir protokol anlaşması yapıldı.  Protokolde,  Ismaco’daki sendikalaşma hakkının Ermenegildo Zegna yönetimi tarafından en üst düzeyde tüm işçilerin de katılacağı toplantıda ifade edilmesi ve  taraflar arasında açılmış olan davaların sulh yoluyla çözümü konusunda anlaşmaya varılması kararlaştırıldı. Daha sonrasında 6 Ocak 2015 tarihinde işyerinde IndustriAll Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan,  Zegna Tedarik Zinciri Başkanı Cladio Ronco, Deriteks Genel Başkanı Musa SERVİ ve Tuzla Şube Başkanı Binali TAY’ın da katıldığı ortak toplantıda tüm işçilere bu hakların garanti altında olduğu ifade edilmişti.

  

 

Ermenegildo Zegna ISMACO'da sendikal hakları bir kez daha teyit etti

 

14 Mayıs 2015 tarihinde  Kemal ÖZKAN ve Cladio Ronco’nun katıldığı taraflar arasındaki ikinci toplantıda bir süreç değerlendirmesi yapıldı. Zegna yönetimi yapılan toplantıda sendikal hakları garanti adlında olduğunu bir kez daha teyit etti. Bundan sonra taraflar arasında iletişimin güçlendirilmesi, taraflar arasında başlayan sosyal diyaloğun devam etmesi için daha sık bir araya gelinmesi kararlaştırıldı.

 

Yapılan toplantının ardından IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan,  sendika genel merkezindeki toplantı salonunda, Genel Başkanımız Musa SERVİ, TuzlaŞb. Başk. Binali Tay'ın da katılımıyla Ismaco işçilerine bir kez daha seslenerek gelinen aşamayla ilgili işçileri bilgilendirdi. Kemal ÖZKAN, Ismaco’da yeni bir sürecin başladığı mesajını işçilere vererek, örgütlenme süreci içinde sendika üyelerinin kararlı duruşunun bugünkü tablonun oluşmasında çok önemli olduğunu bir kez daha altını çizerek işçileri tebrik etti.

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!