İzmir’de Eğitim Semineri Düzenlendi

İzmir Şubemizin düzenlediği eğitim semineri Çiğli Belediyesi Salonunda gerçekleştirildi. “İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği, Sendika Üyeliğinde E-devlet uygulaması ve Yeni Sendikalar Kanunu ve Örgütlenme süreci başlıkları etrafında yapılan eğitim çalışması açılış konuşmasını İzmir Şube Başkanı Makum ALAGÖZ açılış konuşmasını yaptı. Açılış konuşmasının ardında sözü genel başkanımız Musa SERVİ aldı. SERVİ ülkemizde son dönemde emek üzerinden şekillenen yasalara karşı mücadele etmeden karşı konulamayacağını ifade ederek direnme ruhuyla cevap vermenin önemli olduğunu söyledi. Servi, kadın üyelerimizin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutlayarak direnişte olan tüm kadınların kadının mücadelesine örnek teşkil ettiğini vurguladı.8 Mart’ın anlamı ve önemi üzerine üyemiz Seval ASLAY kürsüden bir konuşma yaparak kadınların her alanda daha fazla mücadeleye girmesi gerektiğine vurgu yaptı.  

 

  

Seminer Doç . Dr. Meral Türk’ün  İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği ile ilgili 6331 sayılı 2012 yılında çıkarılan yeni yasanın getirdiği sonuçlar üzerinde durarak, yasada çalışanların temsilinin kağıt üzerinde kaldığını işçilerin gerçek temsilinin sendikalar sayesinde gerçekleşebildiğini ifade etti. Yasasın işverenin sorumluluğunu üzerinden almak olarak da yorumlanabileceğini aktaran Meral, çalışma hayatına ilişkin örnekler verdi.

Sendikamızın örgütlenme uzmanı Engin Çelik e –Devlet uygulamasının yaklaşık 4,5 aydır yürürlükte olduğunu ve e-devlet üzerinden yapılan üyelik sistemine geçişin aşamaları ve arka planı üzerinde durarak üyeliğin nasıl gerçekleştiği ve sistemin avantajları ve dezavantajları üzerinde durdu.

Av. Erkan Göbekçin yeni sendikalar kanununun bir önceki kanunla benzerlikleri ve örgütlenme önünde hak grevinin hala yasak olduğunu, bir önceki yasada mevcut olan işyeri ve işkolu barajlarının aynen korunduğuna, örgütlenme sonucunda işverenin mahkeme kanallarını kullanarak örgütlenme sürecini uzatabildiğine işaret etti.

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!