Kadına Yönelik Şiddete Hayır!

Kadına Yönelik Şiddete Hayır!

 

Kadına yönelik cinayetler her gün bir biri ardına geliyor.  Özgecan’ın vahşice katledilmesi sadece kadınların değil tüm toplumun karşı çıkabilmesi gereken, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin son bulması adına gereklidir. Bu cinayetler yaşanırken erkek egemen sistem her gün yeniden kadın kimliğini aşağılamaya devam ediyor. Devlet ve erkek egemen zihniyet kadınların kaç çocuk doğurmaları, ne zaman evlenebileceklerine kadar kanaat yetkilisi gibi davranıyor, kadınlar erkeğe göre şekillendirilmeye çalışılıyor. Kadına yönelik şiddet uygulayan erkekler mahkemelerde iyi hal indirimlerinden yararlandırılıyor ve adalet de bu şiddeti “masumlaştırıyor”. Özgecan kadın cinayetlerinin ne ilki ne de sonu. Bu katliamdan sonra da yurdun birçok yerinden kadın cinayetleri ve şiddet haberleri gelmeye devam ediyor. Bu cinayetler kadınların özgürleşme mücadelesine daha fazla katılması ve örgütlenmesiyle gerçek anlamda son bulabilir.

 

Kadına yönelik şiddetin sona ermesi için, hükümeti cinsiyetçi uygulamalara ve kadın kimliğine yönelik tüm saldırılara karşı derhal önlem almaya adavet ediyoruz.   

 

Özgecan’ın katilleri bir an önce yargılanmalı ve hak ettikleri cezayı almalıdır. Kadına yönelik şiddeti nefretle kınarken,  Özgecan’ın ailesine, yakınlarına, dostlarına ve arkadaşlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz.


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!