ÇALIŞMA YAŞAMI
Karayolları işçileri iş durdurdu

26.08.2015

Karayolları 2. Bölge Müdürlüğüne bağlı 24. Şube Şefliğinde çalışan işçiler, ücretlerini alamadıkları için dün iş durdurdu. Bunun üzerine taşeron firma, işçilerin kendi aralarında temsilci olarak seçtiği 4 işçiyi işten attı. Bugün işe çıkan işçiler arkadaşlarının işten atıldığını öğrenince tekrar iş bırakarak işyerine döndü. Firma yetkilileri ile toplantı yapan 80 işçi, atılan arkadaşları alınmazsa çalışmayacaklarını bildirdi.
Konu ile ilgili olarak işyerine gelen ve şirket yöneticileri ile görüşen Yol-İş İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Süleyman Okutan yaptıkları görüşme sonucunda 4 işçinin işe geri dönmesi noktasında anlaşıldığını belirtti.

Dört yıl önce mahkeme kararı ile kadro hakkı kazandıkları halde hâlâ ihale ile çalıştırılan Karayolları işçileri ile ilgili son ihaleyi Erzurumlu Özdemirler İnşaat isimli firma almıştı. 1150 lira çıplak maaş ile işçileri çalıştıracağını belirten ve geçen ayın 20’sinde işi devralan firma yetkilileri işçilere sadece 10 günlük ödeme yaptı. Yeni firmanın işi almasından bu yana bir aydan fazla süre geçmesine rağmen 10 günlük ücretleri yatırılan işçiler bugün sabah işi durdurdu. İşçilerin bir önceki firmadan da 15 günlük ücret alacakları ile bir yıllık tazminat alacakları bulunuyor. (İzmir/EVRENSEL)

 


Foto Galeri
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!