Kıdem Tazminatıma Dokunma!

Sendikamızın örgütlü olduğu Tuzla Deri Sanayi’de kıdem tazminatının gaspına yönelik tüm örgütlü işyerlerinin katılımı ile kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Uyguner Deri işyeri önünde toplanılmasının ardından deri işçileri Aka Deri’de 60 gündür devam eden direniş çadırının önüne yürüyüşe geçti. En önde “Kıdem Tazminatıma Dokunma” pankartı ile yürüyen işçiler Yaşasın Halkların Kardeşliği pankartı ve dövizler taşıdı. Yürüyüş sırasında Birlik Mücadele Zafer, Yaşasın Halkların Kardeşliği, Sözleşme Hakkımız Grev Silahımız, Savaşa Hayır Barış Hemen Şimdi,  İşçiler Birleşin Sömürüye Son, Zafer Direnen Emekçinin Olacak sloganlarını attı.

 

Yürüyüş yolu üzerinde yer alan Al Deri firmasının önüne gelindi.Yıllardır toplu sözleşmeli çalışan Al Deri’nin sendika karşıtı bir tavrı kınandı ve yetkiye itirazının geri çekilmesi çağrısında bulunuldu. Aka Deri önünde direnişteki işçilerle bir araya gelinmesiyle burada sendikamızın Tuzla Şube Başkanı Binali Tay işçilere seslendi.

 

Tay konuşmasında, krizlerin işçiler üzerinde hiç bitmediğini sınırda düşürülen uçak sonrası işçilerin sokağa atılmak istenildiğini, işten çıkarmak için birçok bahane üretildiğini, Aka Deri’de çıkarılan işçilerin işe geri alınması gerektiğini söyledi. Tay, devamında kıdem tazminatının gasp edilmesine karşı sessiz kalmayacaklarını ve sonuna kadar mücadele edeceklerinin altını çizdi.

 

Sendikamızın genel başkanı Musa Servi sözü alarak sektör ve ülke bazında yaşanan güncel sorunlara değindi. Servi işçilere ve emekçilere yönelik her fırsatta saldırı yapıldığını ve kazanılmış hakların artık yok edilmesinin adının esnekleşme olduğunu söyledi.  Servi, Kıdem tazminatını alan bir işçinin geçmişte rahatlıkla ev alabildiğini ancak bugün bunun mümkün olmadığını, kıdem tavanı getirildiğini ancak buna rağmen kıdem tazminatının işverene maliyetini düşürülmeye çalışıldığına değindi. Servi bugün kıdem tazminatından %85’lik bir kesimin yararlanmadığı gibi bir algı oluşturulmak istendiğini, ancak bu sorunun torba yasa veya genelge ile çözülebileceğini ifade ederek kıdem üzerindeki asıl amacın sermayenin çıkarları doğrultusunda değiştirilmesi olduğunu belirtti.

 

Servi geçmişte fonların akıbetine de değinerek, konut edindirme yardımı altında hiç kimsenin ev sahibi olamadığını, tasarruf tedbir fonunda işçilerin yararlanamadığını, bugün işsizlik fonundan yararlanma şartları gereği tüm işsizlerin yararlanmaktan yoksun olduğunu söyledi. Bugün işsizlik fonundan işsizlerin çok az bir kesiminin yararlandığına değinen Servi, Kıdem için fon oluşturulmasının bütün işçileri yararlandırmak değil aksine kıdem miktarını yarı yarıya düşürmek olduğunu belirtti.

 

Türk-İş Genel Kurulu’nun kıdem tazminatı için genel kurulda grev kararı aldığına da değinen Servi tüm deri işçilerini greve hazır olma çağrısında bulundu.

 

Servi ayrıca, Hükümetin kadınları çalışma hayatından uzaklaştıracak düzenlemelere gittiğini belirtti.

 

Ülkedeki savaş ortamından ülke olarak herkesin etkilendiğine değinen Servi, asker, polis, sivillerin, çocukların yaşamını yitirdiğini artık kalıcı bir barışa ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ülkede barış istemenin dahi suç haline getirildiğini ancak barışı savunmaya devam edeceklerini söyledi.

 

Basın açıklamasına çok sayıda kurum katılarak destek oldu.

 


Foto Galeri

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!