Emek Dünyası
Luna İşçileri Sendika Hakkı İçin Direniyor

Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesinde elektrik sayaçları üreten Luna Elektronik fabrikasında Birleşik Metal-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan 120 işçi fabrika önündeki direnişlerine devam ediyor. Bir haftadır fabrika önünde bekleyen işçiler, daha iyi şartlarda çalışabilmek için sendikaya üye olduklarını ama patronun yasa dışı bir tavır sergileyerek kendileri işten attığını dile getirdi. 


FABRİKAYI İŞÇİLERE TAŞITTILAR

Ünsal Akça, fabrikalarının 6 ay önce Organize’ye taşındığını ve bu taşınma işleminin tüm yükünün işçilere yaptırıldığını söyledi. Buna karşı patronun sene başında yüksek zam yapma sözü verdiğini ifade eden Akça şöyle devam etti: “Zam ayı gelince, ‘Bu iş yerinde senede bir kere zam yapılır o da temmuz ayında, kimse zam filan istemesin’ dedi.” Akça, örgütlenme tecrübelerini aktarıldığını Çiğli Organize İşçi Kurultayı vasıtasıyla sendikayla temasa geçtiklerini söyledi. 

SÜREKLİ İŞÇİ DEĞİŞTİRİLİYOR
İşe girdiği ilk günden beri bu çalışma koşullarına arkadaşlarının nasıl katlandığını anlayamadığını dile getiren Sebile Güven, “Ama sonradan anladım ki patron her sene işçilerin büyük bir çoğunluğunu değiştiriyor, sürekli yeni elemanlar alıyor ki işçiler kendi aralarında örgütlenemesinler” diye konuştu. Çalışma koşullarına itiraz edenleri olmadık işlere verilip bezdirilmeye çalıştığını anlatan Güven, “Bizler de örgütlenmeye karar verdik” dedi.

Nuray Güreşen ise günde 12 saat çalışıldığını, fazla mesai ile bu sürenin 14-16 saate çıktığını söyledi. Kadınların evde de sorumluluklarının olduğunu belirten Güreşen, şöyle devam etti: “Ailemize ve çocuklarımıza zaman ayıramıyorduk, hayatımız işle ev arasında geçiyordu.” Direnişle birlikte yalnız olmadıklarını fark ettiklerini dile getiren Güreşen, tüm sendikasız işçileri sendikalı olmaya davet etti.  12 yıldır Luna’da çalışan Güler Bahtiyar ise, Başbakanın iki sendikaya üye olabilirsiniz açıklamasına tepkili: “Biz bir sendikaya bile üye olamıyoruz? Daha iyi koşullarda çalışabilmek için sendikalı olduk. İşimizi geri alana kadar buradayız.” Deniz Özkan, iki çocuğu olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Sırf benim işsiz kalmam 4 kişinin mağdur olması demek. Bizim tek derdimiz daha iyi şartlarda çalışabilmek.”

SAVUNMA İSTENDİĞİNDEN HABERİ YOKTU

Ahmet Güler 9 yıllık işçi olmasına karşın 850 lira ücret aldığını dile getirdi. “İçerde bağırma, çağırma, hakaret her türlü kötü muamele ile çalışıyorduk” diyen Güler, bunun için sendikela olduklarını dile getirdi. Güler işten atılma sürecini de şöyle anlattı: “Bana ihbarname göndermişler, sözde ben ayın 22’sinde, iş arkadaşlarıma ve amirlerime hakaret etmişim 24’üne kadar bana savunma için zaman vermişler ben savunma yapmadım diye işten atmışlar, ama benim bundan haberim yok. Ben bu ayın 22’i cumartesi günü çalıştım, 24’ü pazartesi günü geldim 170’i arayarak çıkışım olduğunu öğrendim. Ailelerimizle birlikte 400-500 kişinin hakkını gasbediyor işveren. Hakkımızı alana kadar fabrika önünde olmaya devam edeceğiz.”

‘İŞ KAZASI GEÇİRDİM SÖYLETMEDİLER’

Hakan Durgun da 7 yıldır fabrikada çalıştığını ve bu süre içinde çalışma koşullarında hiçbir değişme olmadığını belirtiyor. Bugüne kadar ki hiçbir iş kazasının kayda geçirilmediğini söyleyen Durgun, “Bir arkadaşımızın iş kazası sonucu bir gözü kısmen görme kaybına uğradı” dedi. Meltem Ersan 2.5 yıllık işçi. 2 yıl önce iş kazası geçirmiş. “270 derece silikonda yandım ama kayıtlara iş kazası olarak geçmedi. Hak talebimiz olamadı çünkü iş kazası geçirdiğimi söyletmediler” diyen Ersan, o dönemde sigorta primi yatırılmadığı için tedavisinin bayşkası üzerinden yapıldığını anlattı. Ersan, daha iyi bir ücrele daha iyi koşullarda çalışmak istedikleri için sendikalı olduklarını söyledi.

‘PATRON SUÇ İŞLİYOR’
Birleşik Metal-İş Sendikası İzmir Şube Sekreteri Coşkun Yılmaz: Bizim amacımız sendikasız ne kadar iş yeri varsa örgütlemek. Burada da arkadaşlardan talep geldi, biz de sendika olarak elimizden gelen çabayı sarf ettik. Bu fabrikada 3 ayrı şirket var, yaklaşık 200 kişi çalışıyor. Ama aynı tezgâhta çalışan işçiler farklı şirketlerde gösteriliyor, birkaç ay içinde başka şirkete geçiriliyorlar. Yapılan hukuksuzluklara karşı sendikalı olma karar aldı işçiler. Amacımız burada toplusözleşme yaparak daha iyi şartlarda çalışma koşullarını sağlayabilmek. Sendikaya üye olduğu için işten atmak, baskı yapmak Anayasa’ya göre ağır cezalık suçtur. Kazanana kadar mücadeleye devam edeceğiz. Eda AKTAŞ/Bulut FİLİK/İzmir

Kaynak: Evrensel