Mulberry´nin Türkiye´deki tedarikçisi SF Leather´da işçiler için adalet

Mulberry´nin Türkiye´deki tedarikçisi SF Leather´da işçiler için adalet

Mulberry şirketinin Türkiye´deki tedarikçisi SF Leather işyerinde sendikalaştıkları için işten atılan işçilere adalet talebiyle, 16 Eylül´de küresel bir eylem yapılması kararlaştırıldı.

Bütün dünyadaki Mulberry işçileri, bu küresel eylemle, lüks çanta ve giyim markası Mulberry´nin kendi “Küresel Satın Alma İlkeleri”ne uygun davranmasını talep ediyorlar.

Deri eşya üreten SF Leather işvereni, IndustriALL Küresel Sendika üyesi Deriteks´te örgütlenen işçilerden 14´ünü 26 Mart´ta işten attı. Şirketin Nisan ayında 14 işçiden 11´ini sendikadan ayrılmak koşuluyla işe geri alma önerisini Deriteks sendikası reddedince, SF Leather örgütlenme çalışmasını ezmek için sistemli bir saldırı kampanyası başlattı.

SF Leather işyerindeki 190 işçinin ürettiği lüks deri çantaların yüzde 90´ı Mulberry´ye gidiyor.

SF Leather uyuşmazlığı çözecek adımlar atmak yerine, Deriteks´e suçlamalar yöneltti. Sendikanın İzmir şubesinin başkanı Makum Alagöz, sendika pankartıyla ilgili ihtiyati tedbir kararına, örgütlenme kampanyası malzemesini dağıtmayı yasaklayan talimata aykırı davranmaktan ve kampanyada Mulberry´nin ismini kullanmaktan şimdi yargılanıyor.

Sendikanın Mulberry´den üç talebi var:

1) SF Leather´ın Deriteks sendikası ve SF Leather işçileri aleyhindeki bütün davaları derhal geri çekmesinin sağlanması,
2) SF Leather´ın yasaya aykırı bir şekilde işten çıkardığı 14 işçiyi işe geri almasının sağlanması,
3) SF Leather´ın sendikayı ezmeye ve örgütlenmeyi bastırmaya yönelik tüm yasadışı faaliyetlerine derhal son vermesinin sağlanması.

IndustriALL Küresel Sendika ile uluslararası haber sitesi LabourStart´ın birlikte yürüttüğü kampanya sayesinde, şimdiye kadar, işçilerin İzmir´deki SF Leather işyerinde Deriteks´te örgütlenme hakkını destekleyen 10.000´in üzerinde mesaj Mulberry´ye iletildi.

IndustriALL Küresel Sendika Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan şöyle dedi:

“Küresel sendikamız 16 Eylül eylemini ve onun ana taleplerini yürekten destekliyor. Mulberry’nin hareketsizliği kabul edilemez. Şirket, SF Leather´dan aldığı pahalı ve lüks çantaları satarken, o çantaları üreten işçilere saygı duyduğu bahanesinin arkasına saklanıyor. Yalan söylüyor.”

Kaynak: IndustriALL Küresel Sendika


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!