MULBERRY Türkiye´deki Tedarikçisinde Şimdi Harekete Geçmelidir

SF Deri’de sendikalı olduğu için işten çıkarılan işçilerin İzmir Ege Serbest Bölgesi girişinde işe geri dönmek ve sendikanın tanınması için sürdürdükleri mücadele 100 günü aştığı şu sıralarda bir destek de, yaklaşık 140 ülkede 50 milyon işçiyi temsil eden uluslararası federasyonumuz IndustriALL Küresel Sendika tarafından geldi.

 

IndustriALL internet sitesi üzerinden yaptığı açıklamada SF Deri’yi ve onun büyük müşterisi lüks İngiliz markası Mulberry’i atılan işçileri biran önce geri almaya ve sendikanın tanımaya çağırdı. Açıklamada IndustriALL Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan SF Deri´de yaşananların bir skandal olduğu değerlendirmesini yaparak, hem SF Deri’yi hem de Mulberry’i sorumlu davranmaya çağırdı.

 

INDUSTRIALL´UN AÇIKLAMASI:

 

 

MULBERRY TÜRKİYE’DEKİ TEDARİKÇİSİNDE ŞİMDİ HAREKETE GEÇMELİDİR.

9 Temmuz 2015-IndustriAll/Küresel Sendika lüks ürün markası Mulberry’i türk tedarikçisi SF Deri’deki artan iş ihtilafına müdahale etmeye çağırıyor.

 

En büyük müşteri Mulberry için çanta üreticisi SF Deri’de Mart ayında IndustriAll üyesi Deriteks’e üye olan 14 işçi işten atıldı.

 

SF Deri sendika örgütlenme yöntemleri ve atılan işçilerin geri alınması için yaptığı protesto gösterileri nedeniyle   “ticari çıkarlarının” zarara uğradığını iddia ederek Deriteks ve işçiler hakkına dava açıyor.

 

Şirket Mulberry’i işçi haklarına saygı duymaya çağıran pankarta yerel mahkeme kararıyla el koymayı  ve Türk internet sitelerinde yayınlanan sendika eylemleri ile ilgili çıkan haberlere erişim yasağı getirmeyi başardı.

 

Bu yılın başlarında İzmir Ege Serbest Bölge’dekurulu olan ve “müşterilerinden beklediği yüksek standartları” tutmakla övünen SF Deri’de işçileri örgütlemeye başladı. 14 sendika üyesinin atılmasının ardından Deriteks işçilerin yeniden işe geri alınması ve aynı zamanda sendikanın işyerinde tanınması için bir kampanya başlattı. IndustriALL Küresel Sendikası aynı taleplerle şirket yönetimine mektup göndererek duruma müdahale etti.

 

Ancak SF Deri sendikaya katılmamaları için işçileri sindirmeye ve üzerlerinde baskı kurmaya devam etti.

 

Deriteks Küresel Satınalma İlkeleri bulunan Mulberry dahil Sf Deri’nin iyi bilinen müşterilerine ulaştı.

 

İşçilerin toplu pazarlık hakkına sahip olma ve sendikaya katılma haklarını koruyan Mulberry ilkelerine rağmen, Sf Deri tüm bu şartları açık bir biçimde ihlal etti.

 

Deriteks Sf Deri’deki haksız iş uygulamaları araştırması için Mulberry’e bir çağrıda bulundu. Mulberry devam eden bir soruşturma olduğunu ve işten çıkarmaların sendikal örgütlenme nedeniyle olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını iddia ediyor. Mulberry en son yasal bir dava devam ederken yorum yapamayacaklarını söyledi.

 

Daha sonrasında Sf Deri sendika üyeliklerini geri almaları koşuluyla çıkarılan işçilerin yeniden işe alınacaklarını duyurdu.

 

Deriteks kabul edilemez bu durumu reddedince, Sf Deri asılsız iddialarla sendikaya karşı bir karalama kampanyası başlattı.

 

IndustriALL’un ana sayfasına yayınlanan haberde IndustriAll Küresel Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan’ın demecine de yer verildi.

 

Kemal Özkan: “SF Deri’nin Deriteks ve İşçilere yönelik davranışları kesinlikle utanç vericidir. IndustriALL Sf Deri’yi atılan işçileri işe geri alarak skandal iş uygulamalarına sona erdirmeye, Deriteks ile masaya oturmaya ve tüm bu yıldırma taktiklerini ve anlamsız davaları durdurmaya çağırmaktadır. Aynı zamanda IndustriAll Mulberry’i İzmir’deki sorunun çözümü konusunda acil düzeltici önlemlerle bu vaka üzerinde sorumluluk alma çağrısını yinelemektedir.” dedi.

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!