MULBERRY’E KÜRESEL TEPKİ

MULBERRY’E KÜRESEL TEPKİ

 

Mulberry Türkiye’deki işçi haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle tüm dünyada tepki topladı. SF Deri’de üretim yapan Mulberry, işçilerin düşük ücret ve kötü koşullar karşısında sendikalaşmaları ve ardından 14 işçinin işten atılmasıyla başlayan süreçte insan haklarını, örgütlenme özgürlüğünü ve işçi haklarını yok sayması nedeniyle tüm dünyada protesto ediliyor.

 

İzmir’de kurulu SF Deri’de üretimin neredeyse tamamı Mulberry için yapılıyor. SF Deri’de işçilerin ilk atıldığı günden bu yana yaklaşık 6 ay geçmiş olması ve bu süre zarfında SF Deri’nin tüm sendikasızlaştırma taktikleri karşısında Mulberry’nin kayıtsız bir tutum içinde olması küresel protestoların ana etkenini oluşturdu.  Mulberry aynı zamanda tüketicilere sattıkları ürünlerin işçi haklarına saygılı olarak sendikalaşma ve toplu pazarlık hakkını da içeren geniş bir taahhüt içinde üretildiğini iddia ediyor. Mulberry kurumsal olarak “Küresel Satınalma İlkeleri”ne sahip ve bu ilkelerde sendikalaşma özgürlüğü ve toplu pazarlık hakkı garanti ediliyor.

 

16 Eylül 2015-Küresel Eylem Günü

 

SF Deri’de sendikasızlaştırma taktiklerinin devam ediyor olması nedeniyle Mulberry’e karşı 16 Eylül’de küresel bir tepki organize edildi.

Sosyal medeyada ise #Justice4MulberryWorkers hashtagıyla sosyal medya üzerinden paylaşımlar yapıldı ve aynı zamanda Mulberry’nin kendi sosyal medya hesapları üzerinden bir çok tepki mesajı yazıldı.

 

MULBERRY Protestoları BBC WORLD SERVİCE'te Dünya İş Raporunun Baş Haberi Olarak Verildi

 

Eylemler İngiltere’de Made in Bristol ve BBC World Service tarafından haber olarak yayınlandı.

    

 

16 Eylül’de SF Deri işçileri ile yurtiçinde ve yurtdışındaki birçok ülkede dayanışma eylemleri gerçekleşti. 

 

İstanbul’da Tuzla Org. Deri San. Bölgesinde bulunan Prima Deri ve Uyguner Deri işçileri fabrika önünde toplanarak bir açıklama yaptı. SF Deri işçileri için açılan pankart ve dövizlerde: “Mulberry, Örgütleme özgürlüğüne saygı duy ve SF’de atılan işçileri geri al yazılı” İngilizce ve Türkçe pankart taşındı. Aynı zamanda “Küresel Satınalma İlkeleri’nizi hayata geçirin”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma”, “SF Leather sendika düşmanlığını durdurmalıdır” yazılı İngilizce olarak hazırlanmış dövizler de taşındı.

 

İzmir’de ise örgütlü olduğumuz işyerleri olan Sepiciler Deri ve Deri 2000’de çalışan işçiler SF Deri’de işçileri için aynı şekilde eyleme gerçekleştirdi. Fabrikada toplanan işçiler “Mulberry, örgütlenme özgürlüğüne saygı duy, SF Deri’de çıkarılan işçileri geri al” yazılı dövizler taşıdı.

 

Yapılan Eylemler;

 

İZMİR

İSTANBUL/TUZLA

İSTANBUL/TUZLA

Washington DC,USA

Santa Clara,USA

İNGİLTERE

KAMBOÇYA

BANGLADEŞ & LOS ANGALES,USA

NEW YORK,USA

Kopenhag, DANİMARKA

 

 

 

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!