ÖZGÜR BASINLA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ!

ÖZGÜR BASIN’LA DAYANIŞMA İÇİNDEYİZ!

 

Aralarında, işçi ve emekçilerin direniş ve mücadelesini ekranlara taşıyan 12 televizyon kanalı ve 11 radyonun keyfi bir şekilde yayınlarının durdurulması OHAL sürecinde yapılan hukuksuzluğun hız kesmeden devam ettiğini göstermektedir.

 

Televizyon ve radyo kanallarının sıkı bir denetim kapsamında yer alıyor olmalarına rağmen yayınlarının durdurulması maksadın halkın haber alma özgürlüğünün ihlali olduğu açıktır. Her alanda olduğu gibi bugün tek tipçi bir anlayışın egemen olmaya çalıştığı basın ve medya özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığı, sadece gazetecilik mesleklerini icra ettikleri için tutuklamaların yaşandığı bir dönemde demokrasi ve özgürlükten bahsedilemez. Basın özgürlüğü olmadan o ülkede demokrasi ve özgürlükten bahsetmek mümkün değildir.  İşçilerin ve emekçilerin sesini mücadelesini çarpıtmadan doğru bir şekilde halka ulaştıran basının susturulması ülkede başka hiçbir karşı sese tahammül gösterilmediğini orta koymaktadır.

 

Demokrasi ve evrensel hukuk normları gözetilerek temel insan haklarının kullanımının önündeki tüm engeller kaldırılmalı, OHAL son bulmalıdır.

 

Özgür basınla dayanışma içinde olduğumuzu belirtiyor, bu yanlıştan derhal dönülerek basın ve medyanın özgür şekilde yayın hayatlarına devam etmesini talep ediyoruz.

 

Deriteks Sendikası Yönetim Kurulu


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!