Punto´da Sevindirici Gelişme: İşçilere İşe İade Kararı!

Punto Deri’de İşçiler Kazandı.

Punto Deri’de direniş 265.gününde devam ederken mahkemeden sevindirici haber geldi. Punto Deri’de sendikalı olduğu gerekçesiyle çıkarılan toplam 81 işçiden 17 işçinin görüldüğü dava mahkemenin sendikal nedenle işe iade kararı ile sonuçlandı.

İşçiler fiili olarak fabrika önünde haksız yere işten çıkarılmalarına karşı devam ettirdikleri direnişin haklılığı böyle bir kez daha kanıtlanmış oldu. Mahkeme iş akdinin feshinin geçersizliğine ve kıdem ve ihbar alacakları dışında işçilere 12+4 maaş tutarında ayrıca sendikal tazminat ödenmesine karar verdi. Bu karar diğer davaların sonuçlanmasında emsal olarak örnek teşkil etmesi açısından da önemli bir karar oldu.

Punto Deri İşçilerinin Sorunları

Punto Deri’de ve genele olarak Zeytinburnu’nda deri işçileri gece yarılarına kadar yasal sürenin üzerinde çalışma, fazla mesai ücreti alamama, düşük sigorta primleri, yıllık izinlerinin kullanamama gibi temel sorunlarının yıllardır çözülmemesi karşısında sendikalaştılar. İşçiler günü kurtarmak için çalışıyor, düşük ödenen primler nedeniyle gelecekte derin bir güvencesizlik yaşıyorlardı. Bu şartlar altında daha fazla beklemeyen işçiler ailelerine ve çocuklarına daha iyi bir gelecek için mücadele etmeye karar verdi ve kenetlendi. Bu kenetlenme tüm diğer deri işçilerine de örnek oldu.

Zeytinburnu İşçilerin Mücadelesi İle Dönüşecek

Daha öncesinde Zeytinburnu’ndaki bir diğer firma olan Kuzu Deri’de de direniş kazanımla sonuçlanmıştı. İşçiler sendikalı olduğu için işten çıkarılmış ve davalar kazanıldı. Bu kazanım Punto Deri işçileri için örnek oldu. Şimdi Zeytinburnu havzasında deri işçileri için umutlu bir gelecek var. Bu kazanımlar giderek daha geniş işçi kitlelerine ulaşıyor ve örgütlenme ve hak arama bilincini geliştiriyor.

İşçiler Kazanımı Kutladı

Direnişin 265.gününde bu kazanımla birlikte işçiler tüm emek dostlarına yönelik sosyal medya üzerinden çağrıda bulunarak bir kutlama etkinliği düzenledi. Kutlamaya direnişin başından beri yanımızda olan sanatçı dostumuz Pınar Aydınlar da katılarak türküler söyledi. Sendikamızın Genel Başkanı Musa Servi ve Tuzla Şb. Yöneticileri de kutlamaya katıldılar ve işçilerle süreçle ilgili değerlendirme yapıldı. 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!