PUNTO DİRENİŞİ´NE TÜRK-İŞ DESTEĞİ

Punto Deri’de sendikalı oldukları için çıkarılan işçilerin işe geri dönmek için sürdürdüğü direniş 205. günü geride bırakırken Türk-İş Punto işçilerine bir destek ziyareti gerçekleştirdi. Türk-iş adına Genel Eğitim Sekreteri ve aynı zamanda TEKSİF’in Genel Başkanı Nazmi Irgat ve beraberindeki heyet Punto işyeri önündeki direniş alanına geldi. Yapılan ziyarete Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Uğur Güç, Örgütlenme Sekreteri Arzu Demir, Selüloz İş Genel Bşk. Vekili Aydın Parlakkılıç, Belediye-İş Sendikası Denetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Özcan, Teksif’e bağlı Yedikule Şb. Bşk. Selahattin Çetin, Topkapı Şb. Bşk. Naim Akın, Eyüp Şb. Bşk. Hasan Şenli, Belediye-İş 1 Nolu Şb. Bşk. Mustafa Bal, TGS İstanbul Şb. Bşk. Gökhan Durmuş, Tezkoop-İş’e bağlı 5 Nolu Şb. Bşk. Selahattin Karakurt ve Yönetim Krl. Üyeleri, 4 Nolu Şb. Mali Sekreteri Vedat Hazar ve İdari Sekreteri Hasan Dere, Selüloz İş İstanbul Şb. Bşk. Kemal Yıldırım, Türk Metal’e bağlı İstanbul 1 Nolu Şb. Bşk. Murat Salar ve Yönetim Krl. Üyeleri, Anadolu Şb. Başkanı Halil Erdal katılarak destek sundular.

 

Sendikamızın Genel Başkanı Musa Servi yapılan ziyaret ve Punto’da devam eden süreç ile ilgili olarak öncesinde bir açıklamada bulundu. Servi Punto işçilerin kanuni haklarını talep ettiğini, bölgede birçok işçinin düşük primlerle ve uzun saatlerde yasalara aykırı şekilde çalıştırıldıklarını direnişin başlamasıyla birlikte işverenlerin çalıştırdıkları işçilerin sigorta primlerini yükselttiklerini ve çalışma koşullarında iyileştirmeye gittiklerini, sendikayı sokmamak için işyerlerinde işten atmaların da yaşandığına değindi. Servi konuşmasın Punto işverenine çağrıda bulundu ve atılan işçilerin işe geri alınmasını ve sendika hakkın ihlal edilmesinden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

 

Türk-iş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat küreselleşme denilen süreçte işçilerin birçok şekilde baskı altına alındığını, işçi ücretlerinin ucuz emek ekseninde ilerletildiğini işçilerin haklarını savunmaları için sendikaların var olması gerektiğini, ancak sendikaya üye olan işçilerin işten atılmalarla karşılaştığını ve bu konuda mücadele edeceklerini vurguladı. Irgat, Punto direnişi hakkında her daim bilgiler almakta ve konuyu yakından takip ettiklerini söyledi. Irgat, Türk-İş adına direnişe devam eden işçilere maddi destekte bulundu.

 

 

Son söz olarak Punto’da ilk çıkarılan işçi olan Ramazan Aygün söz alarak bir konuşma yaptı. Aygün, 205 gün zorlukla mücadeleyi sürdürdüklerini işçilerin mücadelede desteğe ihtiyaç duyduklarını belirtti. Punto Direnişinin daha fazla kamuoyunda olması gerektiğini ifade eden Aygün basın emekçilerine de çağrıda bulundu.  Aygün, Türk-İş adına yapılan ziyaret için ve ayrıca Teksif’e desteklerinden ötürü teşekkür etti.Açıklamada işçiler sık sık “Yaşasın sınıf dayanışması”, “ Sendika hakkımız engellenemez”, “Punto’ya sendika girecek başka yolu yok”, “Atılan işçiler geri alınsın” sloganlarını haykırdı. Açıklamanın sonunda işçiler gelen konuklara çay ikram etti.

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!