Punto Sendikal Haklara Saygı Duymalı ve Çıkardığı İşçileri Geri Almalıdır.

Punto Sendikal Haklara Saygı Duymalı ve Çıkardığı İşçileri Geri Almalıdır.

Punto’da geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davalarda mahkeme işçilerin lehine karar vermiş ve işçilerin ne kadar halklı bir mücadele verdiği bir kez daha ortaya çıkmıştı. Bunun üzerine sendikamız Punto işvereni davaların kazanılması üzerine işe iade edilmeleri için bir basın açıklaması düzenledi. Punto önünde direnişin 288.gününde gerçekleştirilen açıklamada Genel Başkanımız Musa SERVİ Punto işvereni mahkeme kararlarına saygı duymaya çağırdı. Açıklamaya Tuzla’dan temsilciler de katıldı.

Soma İçin Saygı Duruşu

Soma'da işçi katliamı nedeniyle yaşanan yaşamını yitiren işçiler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Konuşmasında SERVi Soma'da yaşanana kaza denilemeyeceğini bir katliam yaşandığını ve ülkemizin iş kazalarında Avrupa'da birinci dünyada üçüncü olduğunu ve her yıl binin üzerinde işçinin kaza adı altında yaşamını yitirdiğini ve buna karşı mücadele edeceklerini söyledi. 

SERVİ, Zeytinburnu bölgesinde deri atölyelerinde çalışan işçilerin çalışma koşullarının kötü olduğunu ve Zeytinburnu’nda sendikalaşmanın başladığı işyerlerinde ve diğer işyerlerinde işverenlerin çalışma koşullarında kısmen iyileştirmeler yaptığını veya sendikayı sokmamak için fasonlaşamaya gittiklerini söyledi. Servi Punto’da işçilerin haklılığı bir kez daha kanıtlandı ve bu durumda artık işverenin adım atmasını beklediklerini söyledi. Punto’da işçilerin mücadelesinin peşini bırakmayacaklarını söyleyen Servi, işverenin farklı yollarla süreci uzatma gayreti içinde olduğunu ancak tüm uyarılarımıza rağmen daha fazla bedel ödemek zorunda kaldığını en akılcı çözümün işçi haklarına ve işe iade kararına saygı duymak gerektiğini söyledi.

Punto’da işveren sendikalaşmanın başlamasından sonra işçi sayısında düşüşe geçmiş çalışan sayısını 300’den 120’ye kadar düşürdü ve üretimi fasonlara kaydırdı. Bugün üretim yine güvencesiz ve kötü çalışma şartları altında devam ettiriyor.

Bu gelişmeler yaşanırken iş mahkemelerinde görülen 81 işçinin davalarında ilk etapta 19 işçi için işe iade kararı verilerek işveren ayrıca sendikal tazminat ödemeye mahkum edildi. Geri kalan davalar ise devam ediyor.

IndustriAll Global ’dan Punto’ya üretim yapan markalara mektup

IndustriALL Punto Deri mahekeme kararları ve iş teftiş raporlarında da tescil olunan hukuksuz uygulamaların tartışmaya yer bırakmadığını ve işçilerin işe geri alınması ve Deriteks Sendikası ile yapıcı temelde görüşmelerin başlaması için işvereni adım atmaya çağırdı.

IndustriAll Punto’nun üretim yaptığı uluslar arası markalara da Punto’da yaşana süreci ve hukuksal gelişmeleri ve denetim raporlarını paylaşarak markaları da sorumlu bir tutum almaya davet etti.

Punto´da hukuki ve fiili mücadele devam edecek

Servi, Punto´da direnişin 288 gündür devam ettiğini ve davaları kazandıklarını, direnişin mücadelenin en çetin yeri olduğunu ve bu mücadelede kazanımların gelmeye başladığını ifade ederek direnişi gün 288.günde sonlandırdıklarını ancak hem fiili olarak hem de hukuki olarak mücadeleyi sürdüreceklerini söyledi. 

 


SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!