SAYA İŞÇİLERİNİN HAKLI MÜCADELESİNİN YANINDAYIZ

20.09.2017

 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

Emek sömürüsünün hemen hemen her sektörde yaşadığı sıkıntı gün geçtikçe artarak devam ediyor. Artan işsizlik, enflasyon, çalışma koşullarının insan sağlığını hiçe sayan koşulları, her gün yaşanan iş cinayetleri, asgari ücretin düşüklü, güvencesiz çalışma koşulları birçok işçiyi ve sektör çalışanlarını adeta yaşama tutunma mücadelesi ile karşı karşıya bırakıyor. Bırakın insanca yaşayacak ücret ve insanca çalışma koşullarını adeta kölelik düzenini andıran çalışma şartlarına mahkûm olarak üretim yapıyor.

 

Son günlerde bu sorunu yaşayan saya işçileri kardeşlerimiz de aynı dertlerden mustarip. İstanbul’da başta İkitelli (Başakşehir), Merter, Gedikpaşa, Güneşli olmak üzere 16 bölgede, Türkiye’de Adana, Gaziantep, Malatya, Konya, Adıyaman, İzmir’de çalışma koşullarının kötülüğüne müdahale etmek için on binlerce işçi iş bırakma kararı aldı.

 

2001 yılındaki saya fiyatlarının uygulandığı koşulları değiştirmek, 16 saate varan çalışma saatlerini düzenlemek, haftalık 250 tl gibi insan onurunu zedeleyici ücretlerde değil daha iyi ücret koşullarında çalışmak, kimyasal maddelerin kullanılmasından kaynaklı daha sağlıklı çalışma koşulları sağlamak ve sosyal güvenceli üretim için İstanbul Umum Sayacı Sanatkârları Esnaflar Odası üyesi ve ayakkabı sanayiine fason üretim yapan saya atölyeleri öncülüğünde 18 Eylül Pazartesi günü İstanbul’da iş bırakma kararı aldı.

 

Unutulmamalıdır ki işçilerin hak arama mücadelesinde en önemli yöntem örgütlü ve birlikte hareket etmektir. İşçilerin birlikte hareket etmekten başka gücü yoktur. Biz DERİTEKS olarak hem sektörel olarak iş kolumuza giren hem de insanca yaşayacak ücret, insana yakışır iş koşulları ve sosyal güvence için yapılan saya işçisi kardeşlerimizin iş bırakma tavrını sonuna kadar haklı ve yerinde buluyor,  destekliyoruz. DERİTEKS ailesi olarak İş bırakma eylemlerinin başarıyla sonuçlanacağına inanıyoruz. Biliyoruz kölece çalışma koşullarına dur demek emeğin ve alın terinin hakkını almak için atılan bu adım doğru ve kutsal bir adımdır. Sayacı işçi kardeşlerimizin bu onurlu mücadelesinin yanındayız ve elimizden geldiği ölçüde desteklerimizi esirgemeyeceğimizi bilmelerini isteriz.

 

Yaşasın işçi-Emekçi Dayanışması

 

Yaşasın Sınıf Dayanışması

 

Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz…


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!