Sendikamızdan açıklama

05.04.2020

 

Örgütlü olduğumuz Akar Tekstil işyerinde basında ve  sosyal medyada yayılan görüntülere ilişkin açıklama;

 

Tüm dünyada etkili olan koronavirüs salgınının ülkemizde de görülmeye başlanmasının ardından sağlık ve güvenlik tedbirleri ve alınması gereken önlemler konusunda işyerlerinde çalışan işçilerin sağlığı ve güvenliğinin sağlanması  önemli bir yer tutmaktadır. 

 

Koronoavirüs salgınına rağmen evde kalma durumu olmayan ve çalışmak zorunda olan milyonlarca işçi ve emekçi işyerlerinde çalışmaya devam etmektedir. Toplum sağlığının işçilerin sağlığının korunmasından geçtiği şüphesizdir. Bu doğrultuda tüm işçilerin ve emekçilerin koronavirüs tehdidi ortadan kalkana kadar  ücretli izinli sayılmaları konusunda kamu otoritelerine çağrıda bulunmuş ve alınan önlemlerin işçiler açısından tehdidi ortadan kaldırmadığını ve işçileri etkilememesinin mümkün olmadığını belirtmiştik.

 

Kamuoyuna yönelik yaptığımız çağrıların yanı sıra işyerlerinde çalışmaya devam eden işçilerin sağlığının korunması amacıyla üretim alanlarının sosyal mesafe kurallarına uygun olarak düzenlenmesi ve işyeri ortak kullanım alanları ve işçi servisleri dahil olmak üzere tüm hijyen kurallarının alınması konusunda işyeri yönetimleriyle toplantılar yapılmıştır.

 

Bu kapsamda örgütlü olduğumuz Akar Tekstil’de koronavirüste ilk vakanın ülkemizde tespit edilmesinin ardından alınması gereken temel sağlık ve güvenlik önlemleri üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. İşyeri yetkilileriyle yaptığımız toplantılar sonucunda işçilerin sağlık ve güvenliklerinin sağlanması konusunda bir dizi aksiyon alınması kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda;

 

Üretim alanı, yemekhane, lavabolar gibi işçilerin ortak kullanım alanlarının olduğu her alan dezenfektanlarla temizliği yapılması sağlanmış ve düzenli olarak temizliğinin yapılmasına devam edilmektedir.

 

İşçilerin kullandığı servisler dezenfekte edilmiş ve düzenli olarak periyodik şekilde dezenfekte edilmektedir.

 

Sabah işyerine girerken tüm işçilerin ateş kontrolleri yapılmakta ve ateşi olanlara iş başı verilmeyerek sağlık kuruluşuna yönlendirmeleri tapılmıştır.

 

Üretim alanları sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmiştir.

 

El dezenfektanları bir çok noktaya yerleştirilerek işçilerin ulaşabilmeleri sağlanmıştır.

 

Yemekhane kapalı su, kapalı çatal bıçak, bir sandalye boş bırakılması oturma planları düzenlenerek işçiler arasında sosyal mesafe korunmaya çalışılmıştır.

 

Elbette salgına karşı alınan tüm bu önlemlerin işyeri bazlı olduğunu ve ülkenin tamamını etkileyen bu salgın karşısındaki tüm tedbir ve önlemler karşısında sınırlı bir etkiye sahip olacağı şüphesizdir.

 

Akar Tekstil işyerinde  yapılan testler sonucunda 2 üyemizin Covid-19 pozitif çıkmıştır. Aynı üyemizin temasta olduğu işçiler belirlenerek testlerinin yapılması sağlanmış ve bu kişilere ait sonuçların da 7 Nisan Salı gününe kadar çıkması beklenmektedir. Bu noktada İl Sağlık Kurulunun temasta bulunduğu kişilerin Salı gününe kadar çalışabilir dediği üyelerimizin aldığımız kararla çalışmamaları sağlanmış ve evlerine gönderilmiştir.

 

İşyerinde ortaya çıkan vaka sonrası artan tedriginlik nedeniyle 1800 işçinin çalıştığı işyerinde dün sabah 200’e yakın üyemiz riskli olduğu gerekçesiyle çalışmak istememiştir. Konuyla ilgili sendika temsilcilerimiz hemen olay yerine intikal etmiş ve duruma müdahale etmiş ve üyelerimizle görüşmeler yapılmıştır. Bu noktada şirket avlusunda bekleyen işçilerin beklediği alanda bir takım kişilerin üyelerimize yönelik fiziksel müdahaleye varan tartışmalar yaşanmıştır. İçinde temsilcilerimizin de bulunduğu üyelerimize yönelik bu saldırgan tutumu kabul etmek mümkün değildir ve yapılan müdahaleyi kınıyoruz.  

 

Ülke genelini etkileyen ve artarak devam eden salgın tehdidine karşı ülke genelinde üretimin zorunlu olmayan sektörlerde devam etmesinin risk faktörünü artırdığı gerçeği ortadayken İl Sağlık Kurulu temsilcilerinin Covid-19 vakası tespit edilen üyemizin temasta olduğu kişilerin çalışmaya devam etmelerinde bir engel olmadığını belirtmiş olmalarını mevcut koşullarda anlamak mümkün değildir. Buna rağmen üyelerimizin çalışmalarının riskli olacağı düşüncesiyle çalışmalarına müsaade edilmemiştir.

 

Dün yaşanan ve tasvip etmediğimiz görüntülerle ilgili gerekli aksiyonlar alınmış ve acil olarak işyeri yetkilileriyle görüşmeler yapılmıştır. Bu noktada dün yaşanan olay ile ilgili hiçbir işçinin iş akdinin sonlanmaması ve çalışmama yönünde tutum belirleyen üyelerimizin yıllık ücretli izine gönderilmeleri konusunda yaptığımız görüşmeler olumlu sonuçlanmıştır.

 

Buradan bir kez daha işyerlerinin güvenliğinin sağlanması için koronavirüs tehdidi ortadan kalkıncaya çalışması zorunlu olan sektörler dışında üretime geçici süreyle ara verilmesi, işçilerin evde kaldıkları sürede ücretlerinin işsizlik fonu tarafından ödenmesini, kamu otoritelerince bu kararların hızlı bir şekilde alınması gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz.

 

Kamuoyunun bilgisine sunarız.


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!