Sendikamızdan Darbe Girişimi Açıklaması

Sendikamızın 15 Temmuz Darbe Girişimine Yönelik Açıklamasıdır

 

15 Temmuz günü gerçekleştirilmek istenen darbe girişiminin engellenmiş olması ve ortaya çıkan sonuçları ülkemizde yeni bir dönemin başlayacağının işaretlerini vermektedir.

 

Ülkemizde daha öncede cunta rejimleri ile ülkede oluşturulan siyasi ve ekonomik politikalar toplumu daha fazla baskı altına almanın araçlarına dönüşmüştür. Askeri darbelerle sadece devlete değil topluma da dizayn verme çabaları 12 Eylül askeri rejimiyle birlikte hayata geçirilmiş toplumsal mücadele sistematik bir biçimde baskı altına alınmış, sendikal mücadele engellenmiş, zayıflatılmış işçilerin ve emekçilerin kazanımları ortadan kaldırılmıştır. Ancak bu baskılar altında dahi işçiler ve emekçiler 1987 bahar eylemlerini ve grevleri ortaya çıkarmış ve işçi hareketi küllerinden yeniden doğarak sınıf mücadelesinin kaçınılmaz bir biçimde devam ettiğini bir kez daha göstermiştir.

 

Cuntacıların hevesleri bugün kursaklarında kalsa da, sokaklarda yüzlerce kişi katledilmiş aynı şekilde bunu bir fırsat olarak gören gerici zihniyet tarafından mezhepsel ve toplumsal çatışmayı amaçlayan provokatif saldırılar gerçekleştirilmiştir. Darbe girişiminden önce de toplumsal kutuplaştırmanın devam ettiği ve muhalif kesimlere yönelik bir baskının varlığı bilinmektedir. Bu nedenle darbe girişiminin engellenmesiyle önümüzdeki süreçte yeni çatışmalara ortam hazırlayacak fırsatçı bir yaklaşımdan da uzak durulmalıdır.

 

Sendikamız yapılan darbe girişimini kınamaktadır. Her türlü askeri ve sivil darbeye de karşı olduğumuzu ifade ediyor, işçilerin ve emekçilerin haklı ve meşru mücadelesinin demokrasi ve hukuk ile birlikte gelişebileceğine inanıyoruz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Deriteks Yönetim Kurulu

 

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!