SENDİKAMIZDAN TÜVTÜRK-KOCAELİ DİRENİŞİNE DESTEK

SENDİKAMIZDAN GEBZE TÜVTÜRK ARAÇ MUAYENE İSTASYONUNDA İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLERE DESTEK

 

Gebze Tüvtürk Araç Muayene İstasyonu’nda sendikalaştıkları gerekçesiyle işten çıkarılan işçilerin devam ettirdiği direnişin 76. Gününde sendikamız merkez ve şube yöneticileri ve işyeri temsilcileri bir dayanışma ziyareti gerçekleştirdi. Tümtis’e üye olan işçilerden 48’i işten atılmış ve işçiler işyeri önünde direniş başlatarak mücadeleye devam etme kararı aldılar.

 

Sendikamız Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan, Tuzla Şb Bşk. Binali Tay ve Şb Skr. Haydar Canpolat ve işyerlerinden temsilciler direniş alanına sloganlar eşliğinde vardı. Sık sık “Tüvtürk İşçisi yalnız değildir”, “Sendika hakkımız söke söke alırız “ sloganları atıldı.

 

Öncesinde Tümtis Şb Başkanı Ali Rıza Atik sürdürdükleri direniş hakkına kısa bilgi verdi ve sözü sendikamızın Genel Teşkilat Sekreteri Hasan Uluşan aldı. Uluşan, ülkemizdeki anayasal bir hak olan sendika hakkının söz konusu işçiler olduğunda rahatlıkla çiğnendiğini ifade ederek, direnmenin işçiler için mecburi bir seçenek haline geldiğini söyledi. Tümtis ile her zaman için dayanışma içinde olduklarını belirten Uluşan aynı dayanışmayı sürdüreceklerini belirtti.

 

Tuzla Şube Başkanımız Binali Tay, gelinen aşamada işçilerin kararlılıkla mücadeleyi sürdürmelerinin çok önemli olduğunu ve işverenin saldırısına karşı direnen işçilerin onurlu bir mücadele yürüttüğünü ve direnmeden zaferin de gelmeyeceğini ifade etti.

 

Konuşmaların ardından 28 Nisan İş Cinayetlerinde Hayatlarını Kaybedenleri Anma Günü vesilesiyle Tümtis Gebe Şubesinin yaptığı açıklamaya da destek verildi.

 

Tümtis Gebze Şb Bşk. Ali Rıza Atik, iş cinayetlerinde Türkiye’nin karnesinin çok kötü olduğunu belirten Atik, bu konudaki istatistikleri paylaşarak,“İş cinayetlerinde Avrupa’da birinci dünyada ise üçüncü sırada yer alan ülkemizde ise tablo daha bir içler acısı durumdadır. Ülkemizde her gün 5 ila 8 işçi evden işine gitmek için çıkıyor ve bir daha geri dönemiyor. Resmi istatistiklere göre 1943’ten beri 85 bin, gayri resmi istatistiklere göre 125 bin insan çalışırken hayatını kaybetti. 2014′te iş cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin sayısı en az 1886, 2015′in ilk üç ayında ise en az 351 işçi yaşamını yitirdi.”dedi.  

 

 


Foto Galeri
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!