SENDİKAMIZIN 32.OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

SENDİKAMIZIN 32.OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Sendikamızın 12-13 Ağustos 2017 tarihlerinde 32. Olağan Genel Kurulunu gerçekleştirdi. Genel Kurula Sendikalardan Tük-İş Mali Sekreteri ve Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Tez-Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Güvenlik İş Sendikası Genel Başkanı Ömer Çağrıcı, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Dok Gemi-İş Genel Başkanı Necip Nalbantoğlu, TOLEYİS Sendikası Genel Başkanı Cemail Bakındı, Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Savaş Nigar, TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, Türk-İş İstanbul 1.Bölge Temsilcisi Adnan Uyar TÜMTİS Mali Sekreteri Seyfi Erez, Petrol-İş Gen. Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, Teksif Genel Başkan Yardımcısı Sebahattin Çetin, Tek Gıda İş Sendikası Mali Sekreteri Arslan Şirin, Tek Gıda İş Sendikası Teşkilat Sekreteri İbrahim Ören, Belediye İş Genel Sekreteri Nihat Ayçiçek,  Teksif Yedikule Şb. Başkanı Hasan Güneş, Basın İş Sendikası İstanbul Şube Başkanı Levent Dinçer, Yol-İş Sendikası 1 Nolu Şube Genel Sekreteri Candemir Demirel, Belediye-İş Sendikası 2 Nolu Şb. Başkanı Erol Özdemir ve yönetim kurulu üyeleri, sendikamızın onursal başkanı Yener Kaya, Eski Teşkilatlandırma Sekreterlerinden Gürsel Menteşe ve Hüseyin Akgül ve eski Tuzla Şube Başkanı  Hasan Sonkaya katıldı.

 

 

Genel Kurul divan başkanlığına Tük-İş Mali Sekreteri ve Yol İş Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar, divan başkan yardımcılığına Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş ve Petrol-İş Gen. Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik ve sekreterliğe delegelerden Neşe Akdeniz ve Şadiye Aydın seçildiler.

 

Sendikamızın Genel Başkan Musa Servi genel kurul açılış konuşmasına dünya ve ülkede yaşanan gelişmeler üzerine değerlendirmelerde bulundu. Servi konuşmasında dünyada eşitsizliğin giderek arttığını, Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle ülkemize gelen milyonlarca Suriyelinin en kolay girdiği sektörün tekstil ve deri sektörü olduğuna dikkat çekti ve Suriyelilerin çalışma koşulları üzerine değerlendirmelerde bulundu. Servi ülke olarak 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle zor günler yaşandığımızı ve darbe girişiminde yer alanlar hakkında en ağır cezanın uygulanmasını  ve FETÖ ile amansız bir şekilde mücadele edilmesi gerektiğini ifade etti. Servi, ülkede darbe girişimi sonrası OHAL ile birlikte kararnamelerle haksız yere akademiden uzaklaştırılan akademisyenlere ve kamu emekçilerine de değinerek OHAL’in demokratik kesimlere yönelik mücadeleye dönüştürülmemesi gerektiğine, OHAL’in kaldırılarak demokratik ve temel haklardan taviz verilmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

 

Servi, iş hukukunda işçinin korunma ilkesinden uzaklaşıldığını söyledi. İşsizlik rakamlarının artmasının önemli bir sosyal risk oluşturduğuna değinen Servi, grev hakkının işçinin alın terine sahip çıkmasından anlamına geldiğini, toplu iş sözleşmelerinin doğasında olduğuna değinerek, Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan grev hakkına yönelik açıklamaların talihsiz bulduğunu belirtti. Kiralık İşçilik, Taşeron çalışmanın çalışma rejiminde ciddi etkileri olduğuna, taşeron işçilere verilen kadro sözünün tutulmadığına, işçi ve emekçilerin her geçen gün daha fazla vergi yükü altına girdiğine değinen Servi, kıdem tazminatına yönelik Türk-İş’in olumlu bir tavır alarak ve genel kurul kararına uygun olarak kıdem tazminatına sahip çıktığını belirtti. Zorunlu BES uygulamasından işçilerin menfaatinin olmadığına, işçilerin aldıkları düşük ücrete rağmen yeni bir kesinti olduğuna değinen SERVİ işçilerin %60’ının bu sistemden çıktığını belirtti.

 

 

 

 

Örgütlenmenin önünde hala engeller olduğuna, örgütlenme özgürlüğünün en çok ihlal edilen bir hak olduğuna değinen Servi, sendikal örgütlenmede yaşanan sorunlara değindi ve sendikal barajların hala işçilerin örgütlenmeleri önünde engel olduğunu belirtti.

 

Servi, sendikamızın yeni örgütlendiği ETF, ISMACO ve CPS işyerlerinde ve devam eden örgütlenme çalışmalarına IndustriAll’un destekleri için IndustriAll Genel Sekreter Yardımcısı Kemal Özkan ve IndustriAll Türkiye temsilcisi Engin Sedat Kaya’ya teşekkür etti.

 

Genel Başkanımız Musa Servi’nin konuşmasının ardından sendikamızın mücadele geçmişini anlatan slayt gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından gelen misafirler tanıtılarak, gönderilen mesajlar okundu.

 

Katılan misafirlerden sendikamızın onursal başkanı Yener Kaya, Türk-İş Mali Sekreteri ve Yol-İş Genel Başkanı Ramazan Ağar, Tez Koop-İş Sendikası Genel Başkanı Haydar Özdemiroğlu, Kristal-İş Genel Başkanı Bilal Çetintaş, Petrol-İş Genel Örgütlenme ve Eğitim Sekreteri Mustafa Mesut Tekik, IndustriAll Türkiye Temsilcisi Engin Sedat Kaya, Temiz Giysi Kampanyası adına Linda Goma birer konuşma yaptılar.

 

Misafir konuşmaların ardından önergeler kabul edilerek, delegelere söz verildi. Geçirdiğimiz 4 yıllık döneme ilişkin söz almak üzere delegelere söz verilerek önümüzdeki sürece ilişkin hedefler konusunda düşünceler ifade edildi.

 

 

 

 

Genel Başkanımız Musa Servi, yeni dönemde görev almayan Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Hasan Ulaşan’a özverili çalışmalarından dolayı plaket takdim etti.  

 

İlk günün tamamlanmasından sonra ikinci gün yapılan seçimlerde yeni yönetim aşağıdaki şekilde oluştu.

 

32.Olağan Genel Kurul Sonrası Oluşan Genel Merkez Yönetim Kurulu:

Musa Servi

Genel Başkan

 

Ayhan Yanılmaz

Genel Teşkilatlandırma Sekreteri

 

Nebile Şahin - Yönetim Kurulu Üyesi

Binali Tay - Yönetim Kurulu Üyesi

Özgür Canpolat - Yönetim Kurulu Üyesi

Makum Alagöz - Yönetim Kurulu Üyesi

Seyit Ali Altunışık -  Yönetim Kurulu Üyesi

 

Genel Başkanımız Musa Servi'nin Genel Kurul Konuşma metni için aşağıdaki linki tıklayınız.

 

 


Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!