SF LEATHER DERİ´DE İŞÇİ KIYIMI!

SF Leather Deri’de İşçi Kıyımı

 

İzmir’de Ege Serbest Bölgesi’nde kurulu olan SF Leather Deri’de örgütlenerek sendikalı olan işçiler bir süre sonra fabrika yönetiminin sendikalaşmadan haberdar olmasıyla işten atma saldırısıyla karşılaştı. İşveren sendikal faaliyetleri nedeniyle tespit ettiği 14 işçiyi Mart ayı sonunda işten atmaya başladı ve yönetim geri kalan sendika üyelerine gözdağı ve baskı kurarak sendikadan istifa ettirmeye çalıştı.

 

Sf Leather Deri evrensel ve aynı zamanda anayasal bir hak olan sendikalaşma hakkına saygı duymuyor ve atılan işçiler serbest bölge girişinde 19 gündür direnişlerini sürdürüyor.

 

İşverene bağlı SF Leather’da sendikalaşma ve toplu pazarlık haklarını garanti altına alan ve etik davranış kodları bulunan Mulberry ve Lancel gibi uluslararası markalara yönelik ağırlıklı deri çanta üretimi yapılırken ve SF Textile’da ise ünlü bebek ürünleri markaları olan Baby Björn, Britax Römer, Je porte Mon Bebe için üretim yapılıyor.

 

SF Leather gelinen aşamada ne yazık ki sendikal haklara saygı duymak yerine, sendikanın varlığını işyerinde tanımama konusunda ısrarcı bir tutum almış ve sendikamızla yapıcı bir diyalog içinde olmamıştır. Ancak SF Leather bilmelidir ki, yaşanan hak ihlali sadece yerel bir konu olmanın ötesinde uluslar arası nitelikleri olan ve üretim yapılan markaları da sorumlu kılan bir hak ihlalidir. Ve bu bağlamda bu dava bizim için uluslararası bir dava niteliğindedir. SF Leather/Textile işçilerinin sorunları yerel bir konu olarak kalmayacak en kısa sürede uluslar arası ve Avrupa kamuoyunda da karşılık bulacaktır.

 

SF Leather’ı atılan işçileri bir an önce geri almaya ve sendikayı işyerinde tanımaya çağırıyoruz.

 

Kamuoyuna duyurulur.

 

 


Foto Galeri
Yorumlar
Bu Bölüme Henüz Yorum Yapılmamıştır.

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!