SF Leather Sendikaya Saygı Duymalıdır

SF Leather Sendikaya Saygı Duymalıdır

 

Sendikamızın örgütlenmeye başladığı İzmir SF Deri’deki işten atmalar sonrası başlayan direniş 2. ayını doldurdu. Sendikamız İzmir Şubesi yaptığı basın açıklamasına SF Deri’yi, sendikal haklara saygı duymaya ve atılan işçileri geri alma çağrısını yineledi.

Sendikalaşmadan haberdar olan işveren 14 üyemizi 25-26 tarihilerinde hemen işten çıkarmış ve aradan geçen sürede içeride çalışmaya devam eden ve sendika üyelerine de baskı uygulanmaya devam ediyor. İşçilerin anayasal bir hakkı olmasına rağmen suç işlemiş muamelesi görmeleri karşısında direnme hakkını kullanmalarına dahi tahammül gösteremeyen SF Leather yönetimi temel insan haklarını hiçe saymaya devam ediyor.

Bu amaçla direnişin 2 aydır devam ediyor olması ve sendikalaşma hakkına hala saygı duymayan SF Leather’ı sendikal haklara saygı duymaya çağırmak amacıyla 22 Mayıs günü direniş alanında bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

 

Onurlu Bir Yaşam İsteği Yargılanamaz

 

Deriteks İzmir Şube Başkanı Makum ALAGÖZ, yıllardır firmada çalışan işçilerin daha iyi şartlarda çalışmaktan başka bir gayesi olmadığını ancak işçilerin bu şartları sağlamak ve sendikalaşma haklarını kullanmalarına SF Leather Deri’nin saygı duymadığını işçileri sokağa attığına işaret etti. Direnişin geldiği boyutun giderek daha da geniş bir kesim tarafından duyulmaya başlandığına değinen Alagöz, üretimin yapıldığı Mulberry’i de bu sürecin tarafı ve muhatabı olduğuna Mulberry’nin da işçileri geri alması gerektiğine değindi. Onurlu bir yaşam isteyen işçilerin ise mücadele etmekten başka çaresi olmadığını ve bu mücadelenin asla yargılanamayacağını söyledi.

 

 En düşük çanta fiyatı 4 Asgari Ücret

 

Sendikamızın Genel Başkanı Musa Servi SF Leather’da sendikasızlaştırma politikası olduğundan bahsederek üretim yapılan Mulberry markasının temel etik kurallarına uygun davranması için Mulberry’e de çağrıda bulunduklarını, en düşük Mulberry çantasının 3-4 bin liradan aşağı fiyatta satılmadığını ancak işçilerin asgari ücrete mahkum edilmek istendiğine değindi. Servi, uluslar arası alanda konuyu dikkat çektiklerini ve ilerleyen süreçte daha güçlü bir kampanyanın oluşacağına değinerek SF Leather işçilerinin haklı mücadelesinin uluslar arası alanda gösterilen dayanışmayla ne kadar haklı bir mücadele yürütüldüğünü gösterdiğine değindi.

    

 

Son sözü Türk-İş Bölge Temsilcisi Hasan Hüseyin Karakoç alarak "İşveren yasaları ihlal etmeye devam ettiği sürece bugün olduğu gibi yarın da karşısında emekçileri bulacaktır" dedi.

 

Açıklamada sık sık ”Direne direne kazanacağız”, “Yaşasın Örgütlü Mücadelemiz”, “Birleşe Birleşe Kazanacağız” sloganları atıldı.

 

Açıklamaya SF Leather Deri’de çalışan üyelerimiz de katıldı. Açıklamaya İzmir’deki Türk-İş, Disk’e bağlı sendikalar ve emekten yana siyasi parti ve temsilcileri de katıldı.

25.05.2015

 

 


Foto Galeri

SENDİKALI OL GÜÇLÜ OL!